PRIEVIZA. Posledné tri roky postupne klesá počet nezamestnaných v okrese Prievidza. Napríklad počas prvých deviatich mesiacov tohto roka ich počet poklesol o viac ako 1300. Zamestnávajú sa aj dlhodobo evidovaní a mladí ľudia.
Pozitívny trend na trhu práce na hornej Nitre by mal podľa riaditeľa Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi Radka Gavliaka pokračovať aj v budúcom roku. V rozhovore tiež priznáva, že na niektoré pracovné pozície už chýbajú vhodní a kvalifikovaní uchádzači.
Aký je vývoj nezamestnanosti od začiatku tohto roka v okrese Prievidza?
- Pozitívny vývoj nezamestnanosti v našom okrese stabilne zaznamenávame v podstate už tri roky. Za toto obdobie klesol počet uchádzačov o zamestnanie o viac ako tritisíc a miera evidovanej nezamestnanosti o päť percent. Ak hovoríme iba o roku 2016, za prvých deväť mesiacov sme zaznamenali pokles o 1339 uchádzačov. Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v tomto roku o 1,66 percenta. Ku koncu septembra tohto roku bolo v evidencii úradu 6758 uchádzačov o zamestnanie a evidovaná nezamestnanosť na úrovni 8, 71 percenta.
Čo je za pozitívnym vývojom, teda neustálym poklesom nezamestnanosti?
- Určite je to vytváranie nových pracovných miest dôsledkom oživenia ekonomiky, vstupu nových zamestnávateľov do regiónu priamo alebo v dostupnej vzdialenosti a zvyšovanie mobility za prácou. Svoj podiel na pozitívnom vývoji má však aj náš úrad, a to efektívnym zavádzaním nástrojov aktívnych opatrení trhu práce. Ide najmä o podporu vytvárania nových pracovných miest pre mladých ľudí, alebo inak znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Len v tomto roku sme prostredníctvom finančných prostriedkov pomohli vytvoriť viac ako štyristo nových pracovných miest. Takmer tisícdvesto uchádzačom sme zvýšili ich zamestnateľnosť na trhu práce a zlepšili perspektívu ich pracovného uplatnenia, či už prostredníctvom rekvalifikácie, absolventskej praxe alebo aktivačnej činnosti.
Nevzniká už nový problém, že na niektoré pozície už nie sú ľudia?
- Áno, zo strany zamestnávateľov to čoraz častejšie zaznieva a aj my to vnímame pri výberových konaniach. Často sú naše snahy menej úspešné, pretože štruktúra uchádzačov, ich kvalifikačné či osobnostné predpoklady nezodpovedajú súčasným potrebám a nárokom zamestnávateľov. Taktiež zaznamenávame vo zvýšenom počte aj snahy zo strany uchádzačov vyhnúť sa ponúkaným vhodným pracovným pozíciám a prijatiu na pracovné miesto.
Aké pozície majú zamestnávatelia v našom okrese problém obsadiť a prečo?
- Problém vzniká najmä pri profesiách v obuvníckom, gumárenskom i chemickom priemysle, baníctve, ale aj v profesiách ako stolár, murár, obrábač kovov, obrábač CNC strojov. Chýbajú aj zdravotné sestry. Dôvodom je, že pre niektoré z týchto profesií už nie sú v ponuke študijné odbory a staršia generácia má z dlhodobého výkonu svojej profesie často zdravotné problémy, či obmedzenia, odchádza do dôchodku a pre mladých mnohé profesie nie sú zaujímavé. Pritom profesie, na ktoré majú najmä mladí uchádzači formálne vzdelanie, nie sú v ponuke a mnohí absolventi tak nie sú vo svojom odbore uplatniteľní. Začína sa v praxi prejavovať, že školstvo dlhodobo nereagovalo na potreby trhu práce a začína chýbať kvalifikovaná pracovná sila. Za nepríjemnú považujem tiež skutočnosť, že mnohým uchádzačom chýba aj motivácia pracovať. V súčasnosti je totiž náročné obsadiť pracovné miesta aj v prípade, keď zamestnávateľ nepožaduje vyučenie v danom odbore a stačí mu ochota pracovať a učiť sa.
Zoznam voľných pracovných miest v regióne je dosť dlhý, je v ňom veľa ponúk na prácu. Nezamestnaných je však stále tiež dosť. Prečo sa nedarí obsadiť tieto voľné pozície nezamestnanými?
- Niektoré dôvody som už uviedol. Spomenúť však musím aj prácu na takzvané dohody. Legislatíva umožňuje nezamestnaným za určitých podmienok vykonávať prácu na dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o vykonaní práce a aj v našom okrese je tento spôsob zamestnávania veľmi využívaný. V praxi sa často stáva, že hoci má zamestnávateľ nahlásené voľné pracovné miesto na pracovnú zmluvu, v konečnom dôsledku ho najskôr obsadí prácou na dohodu, aby si zamestnanca „vyskúšal“ a miesto stále figuruje ako vhodné na obsadenie pre prípad jeho preobsadenia iným zamestnancom. Evidujeme však aj zamestnávateľov, ktorí majú dlhodobo s tými istými uchádzačmi uzatvorené dohody o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, a odmietajú prijať týchto už „vyskúšaných“ ľudí do riadneho pracovného pomeru. Pritom sa v mnohých prípadoch jedná o znevýhodnených uchádzačov, a tým pádom aj možnosť prijať práve týchto ľudí aj s možnosťou finančnej podpory zo strany úradu na vytvorené pracovné miesto. Avšak je aj množstvo uchádzačov, ktorým práca na dohodu popri evidencii vyhovuje, dokonca pre ňu odmietajú aj riadne pracovné pomery. Uchádzači o zamestnanie taktiež poukazujú na nízke mzdové ohodnotenie a vysoké požiadavky zo strany zamestnávateľov. Mnohí uchádzači odmietajú prácu na zmeny, poukazujú na zlú možnosť dochádzania alebo nemožnosť zosúladiť pracovné a rodičovské povinnosti najmä v prípade, ak jeden z rodičov už na zmeny pracuje, prípadne pracuje ďaleko mimo bydliska na turnusy alebo v zahraničí.
Darí sa v našom okrese zamestnávať dlhodobo nezamestnaných?
- Počet dlhodobo nezamestnaných, teda uchádzačov, ktorí sú vedení v evidencii najmenej dvanásť po sebe nasledujúcich mesiacov, je nepochybne vysoký. K 30. septembru 2016 ich bolo 3 061. Z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie to predstavuje až 45,29 percenta. Potešiteľný je však trend, že s celkovým poklesom počtu uchádzačov o zamestnanie klesá nielen počet dlhodobo nezamestnaných, za prvých deväť mesiacov tohto roku ide o 1070 osôb, ale najmä ich podiel na celkovom počte uchádzačov. Od januára do septembra tohto roku sa podiel dlhodobo nezamestnaných znížil o 5,72 percenta. Je to aj zásluhou cielenej aktívnej politiky úradu pri podpore vytvárania pracovných miest, zintenzívnenia našej sprostredkovateľskej činnosti práve pre túto skupinu uchádzačov a možnosťami ich rekvalifikácie na iné profesie.
Pripravujete nové projekty či opatrenia, aby sa podarilo zamestnať ešte viac nezamestnaných z nášho okresu?
- Našou ambíciou je naďalej v maximálnej možnej miere napĺňať národné projekty z operačného programu Ľudské zdroje, ktoré sú zamerané na vytváranie nových pracovných miest. Ide o projekty, ktorých cieľovou skupinou sú predovšetkým uchádzači o zamestnanie, ktorí sú na trhu práce znevýhodnení, najmä mladí ľudia do dvadsaťdeväť rokov, osoby nad päťdesiat rokov, ľudí ľudia s nízkym vzdelaním a dlhodobo nezamestnaní. O možnostiach vytvárania nových pracovných miest s finančnou podporou úradu zamestnávateľov aktívne oslovujeme. Pre potreby nášho okresu pripravujeme aj vlastný regionálny projekt pre zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Pokračovať budeme naďalej v projekte „Buď aktívny, zamestnaj sa!“, ktorým aktivizujeme na trhu práce mladých ľudí. Nakoľko sa takáto forma individualizovaných služieb klientom osvedčila, podobným spôsobom chceme pracovať aj s dlhodobo nezamestnanými uchádzačmi. Keďže bez zamestnávateľov nie je možné dostať ľudí z evidencie na trh práce, našou prioritou musí byť aj do budúcna úzka spolupráca so zamestnávateľmi.
Aký vývoj nezamestnanosti očakávate v budúcom roku v okrese Prievidza? Čo bude trh práce v našom regióne ovplyvňovať?
- Prognózovať vývoj na trhu práce nie je jednoduché. Predpokladáme však, že pozitívny trend bude ešte pokračovať. Naším dlhodobým cieľom je dosiahnuť predkrízovú úroveň z roku 2008, keď miera evidovanej nezamestnanosti bola v našom okrese v priemere pod šesť percent a počet uchádzačov o zamestnanie v priemere pod päťtisíc. Najočakávanejším pozitívnym momentom v tomto smere je najmä postupná obnova dopytu po práci a vytváranie avizovaných pracovných pozícií v spoločnosti Brose. Najväčšou výzvou budúceho vývoja je dosahovanie pozitívnych výsledkov v inklúzii znevýhodnených uchádzačov či rizikových skupín, predvídanie potrieb zamestnávateľov a príprava kvalifikovanej a motivovanej pracovnej sily.
