PRIEVIDZA. Slovenskú národnú cenu Vojtecha Zamarovského pre autorov literatúry faktu za rok 2016 získali slovenskí spisovatelia Ján Bábik a Marián Krčík, ktorý žije a tvorí na hornej Nitre. Laureáti si ceny prevzali na tradičnom dvojdňovom stretnutí slovenských a českých spisovateľov literatúry faktu, ktoré sa konalo v Dubnici nad Váhom.
„Vojtech Zamarovský je jednoznačne najvýznamnejším slovenským spisovateľom tohto druhu literatúry. Možno povedať, že bol jedným zo zakladateľov tohto žánru na Slovensku. Zaujímavé je, že cena vznikla už za jeho života a sám Zamarovský súhlasil, aby sme ju po ňom pomenovali. Bol totiž členom nášho Klubu spisovateľov literatúry faktu a v roku 1999 ako prvý dostal cenu, ktorú pre spisovateľov literatúry faktu vtedy klub zriadil,“ vysvetlil predseda klubu Jozef Leikert a dodal, že odvtedy je jej nositeľom dovedna tridsaťšesť autorov, všetko popredných slovenských, ale aj českých spisovateľov.
Plodný spisovateľ
Dielo tohtoročného laureáta ceny, 79-ročného Mariána Krčíka, je pozoruhodné. Pôvodným povolaním je totiž banský inžinier. Vyše tridsať rokov pracoval v Banských stavbách v Prievidzi, kde sa podieľal na výstavbe rudných i uhoľných baní na Slovensku i v Čechách, a tiež pražského metra. Neskôr založil a pätnásť rokov viedol firmu zameranú na moderné bezvýkopové technológie.
Budoval rôzne tunely a podchody popod cesty, železnicu a priemyselné objekty, pretláčal plynové či produktové potrubia popod rieky. Literárnej činnosti sa začal venovať až po odchode na dôchodok. Za desať rokov napísal dvanásť kníh, v ktorých spísal svoje skúsenosti z práce v podzemí a opísal príbehy ľudí, s ktorými sa stretol.
Podľa Leikerta patrí medzi veľmi plodných autorov, s mimoriadne širokým záberom. Veď napísal knihy nielen z baníckeho prostredia, ale tiež z histórie bojnického zámku, ba aj knihu o veterinárke, ktorá zistila pri porážke dobytka antrax a zachránila tak obyvateľov od tejto smrteľne nebezpečnej nákazy. Spracoval tak zabudnutý príbeh svojej manželky Pavlíny. Z posledného obdobia sú to najmä knihy o banských nešťastiach, a tiež história prievidzského aeroklubu.
Odmenou aj folklór
Druhý nositeľ ceny Ján Bábik vyštudoval žurnalistiku, dlhé roky pracoval v Literárnej redakcii Slovenského rozhlasu. Má za sebou bohatú publikačnú činnosť v rôznych periodikách, je autorom približne dvestopäťdesiat rozhlasových pásiem prevažne z oblasti literatúry a histórie.
Ceny obom autorom odovzdal predseda klubu Jozef Leikert a primátor Dubnice nad Váhom Jozef Gašparík, ktorý nad podujatím prevzal patronát. Odmenou pre ocenených, ale aj všetkých prítomných bolo vystúpenie folklórneho súboru Vršatec pod vedením Jozefa Martinka.