BOJNICE. Problematika uplatňovania a presadzovania práv starších ľudí na Slovensku, ale hlavne ochrana práv starších v rodinách, proti týraniu a domácemu násiliu, bolo hlavnou témou dvojdňového rokovania Parlamentu seniorov, ktoré sa konalo v Bojniciach.
Vznik Parlamentu seniorov podnietila pred siedmimi rokmi nezisková organizácia Fórum pre pomoc starším - národná sieť, so sídlom v Prievidzi.
Týranie nie je ojedinelé
„Problém domáceho násilia na starších neustále narastá. Dokazuje to aj bezplatná poradenská telefonická senior linka, ktorú sme zriadili a už niekoľko rokov prevádzkujeme. Čoraz viac starších ľudí, ktorí pociťujú týranie zo strany príbuzných, sa totiž na ňu obracia. Parlament seniorov je presvedčený, že na tento problém je potrebné spoločnosť upozorniť a hľadať aj legislatívne riešenie,“ povedala prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová. ´
Podľa nej medzi domáce násilie patrí konanie blízkej osoby alebo osoby zodpovednej za starostlivosť o staršiu osobu, ktorá jej spôsobuje fyzické alebo psychické utrpenie. Neraz je to dokonca spôsobovanie bolesti, vystavovanie chladu, odopieranie jedla, liekov, hygienické zanedbávanie, zamedzenie styku s okolím.
V mnohých prípadoch ide tiež o ekonomické násilie, akým je nátlak na prepísanie majetku v prospech budúcich dedičov, alebo obmedzovanie vlastníckych a užívateľských práv.
„Problém je často skrytý, pretože starší ľudia sa neraz hanbia o týchto problémoch informovať a hľadať pomoc. Pomôcť však môže aj ich okolie, známi, susedia, ak na takéto formy týrania upozornia,“ zdôraznila Gálisová.
Členovia parlamentu diskutovali o týchto otázkach s psychológmi, lekármi, príslušníkmi polície, aj zástupcom Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
Vzájomne sa podporujú
Parlament seniorov má viac než tristo individuálnych i kolektívnych členov. Je neformálnym združením predstaviteľov zástupcov klubov dôchodcov, organizácií a zariadení zo všetkých regiónov Slovenska, ktoré sa venujú a pomáhajú starším ľuďom.
„Cieľom je, aby o problémoch a požiadavkách rokovali sami seniori a predkladali vlastné návrhy, kompetentným orgánom vrátane ministerstiev. Takéto stretnutia, ktoré sa uskutočňujú najmenej raz za rok, slúžia zároveň aj na veľmi užitočnú výmenu skúseností a vzájomnú podporu,“ vysvetlila prezidentka.