BOJNICE. Riaditeľ bojnického múzea Ján Papco reagoval na článok „Bojnické múzeum pochybilo. Výpoveď 'nepohodlnej' zamestnankyni je neplatná.“ Ohradil sa voči vetám „Kontrolórka skutočne zistila zásadné nedostatky pri verejnom obstarávaní. Išlo o vytváranie fiktívnych faktúr, ktoré neboli riadne evidované, objavila aj závažné nedostatky pri preplácaní faktúr.“

Podľa neho hlavá kontrolórka Slovenského národného múzea Nehézová nesprávne a zavádzajúco vyhodnotila doklady, ktoré jej v Bojniciach predložili. Papco tvrdí, že žiadne závažné nedostatky pri preplácaní faktúr ani fiktívne faktúry neexistujú:
„Toto bolo potvrdené aj následným vládnym auditom, ktorý naopak zistil vážne pochybenia a viacnásobné porušenie zákona o kontrole zo strany kontrolórky.“
S trestnými oznámeniami neuspeli
Hovorca prievidzskej prokuratúry Marián Sipavý však potvrdil, že trestné oznámenie, ktoré Ján Papco spolu s Mikulášom Letavayom na kontrolórku podali, prokuratúra odmietla.
„Vyšetrovateľ v októbri 2015 odmietol podozrenie zo spáchania prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečinu ohovárania. Na začatie trestného stíhania Daniely Nehézovej nebol dôvod.“
Úspešná so svojim trestným oznámením na riaditeľa nebola ani Nehézová.
„V januári 2016 vyšetrovateľ odmietol podozrenie zo spáchania zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zločinu podvodu,“ vysvetlil Sipavý.
Kontrolórky sa zastal poslanec
Potom, čo kontrolórku Nehézovú mali na ministerstve kultúry údajne nútiť podpísať zmenený zápis z kontroly sa do kauzy vložil aj poslanec parlamentu Jozef Viskupič. V zmenenom zápise sa ňou zistené nedostatky nenachádzali. Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sa vtedy na tlačovej konferencii postavila za hlavnú kontrolórku.
„Myslím si, že doteraz neexistoval reálnejší dôkaz, ako sa veci zametajú pod koberec. Ak sa niekto cíti dostatočne zastrešený mocnými politickými nominantmi na ministerstvách, dokáže reálne kontrolné závery prerábať na vypitvané kontrolné závery,“ povedal Jozef Viskupič na tlačovej konferencii vo februári 2016. Ako dodal, všetky materiály dal k dispozícii orgánom činným v trestnom konaní.
„Podľa mojich informácií začal konať prokurátor ex offo. Prebieha vyšetrovanie podozrenia, že zreštaurovaný luster na bojnickom zámku nie je potiahnutý zlatom v deklarovanej hodnote,“ popísal aktuálne dianie v kauze Viskupič.
Vyšetrovanie bojnického múzea potvrdil aj hovorca prievidzskej prokuratúry:
„Trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu začalo v apríli 2016. Prebieha prípravné konanie, poverený príslušník vykonáva procesné úkony v zmysle Trestného poriadku.“
Podľa riaditeľa múzea Jána Papca polícia preveruje dodávateľa, či na zlátenie lustra použil 24 karátové zlato.
„Polícia koná štandardne na základe trestného podania. Nič viac a nič menej. Dnes môžete podať trestné oznámenie na kohokoľvek, čokoľvek a kedykoľvek,“ povedal Ján Papco s tým, že trestné oznámenie bolo podané s cieľom škandalizovať múzeum.
Vedenie stojí za Papcom
Podľa Viskupiča by mal riaditeľ bojnického múzea Ján Papco skončiť. Vedenie Slovenského národného múzea
Branislav Panis, ktorý bol povereným riadením Slovenského národného múzea potom, čo generálny riaditeľ Viktor Jasaň na vlastnú žiadosť skončil, však pre to nevidí dôvod.
„Vedenie Slovenského národného múzea nemá dôvod meniť svoj vzťah k riaditeľovi Papcovi, ktorý počas svojho pôsobenia vo funkcii riaditeľa Múzea Bojnice urobil a robí veľa pre rozvoj múzea, a teda aj turizmu v danej oblasti. Múzeum Bojnice patrí k najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam na Slovensku.“
Poslanec Viskupič však bude trvať na kontrole.
„Na najbližšom výbore pre médiá a kultúru budem trvať na poslaneckom prieskume nielen na generálnom riaditeľstve Slovenského národného múzea ale aj v bojnickom múzeu,“ avizoval Viskupič.