HANDLOVÁ. Stretnutie učiteľa a žiaka v handlovskej Karpaty art Gallery, teda autora výstavy Tomáša Klenka a jeho bývalého učiteľa Jozefa Jánoša, ako kurátora výstavy svojho žiaka, predznamenalo zaujímavé podujatie.
Klenko sa prezentuje v Handlovej kolekciou takmer päťdesiatich výtvarných prác.
Študoval aj sociálnu prácu
Tomáš Klenko odštartoval svoju výtvarnícku púť v rodnom meste, v Topoľčanoch, kde po absolvovaní Základnej umeleckej školy sv. Lukáša úspešne zložil prijímacie pohovory na Súkromnú školu úžitkového výtvarníctva, odbor úžitková maľba.
U svojich školiteliek, Terézie Žilíkovej - Sládekovej a Márie Nemčekovej – Chmeliarovej, získal základné piliere svojej budúcej tvorby.
Po maturite sa Klenko rozhodol pre štúdium úplne inej profesie - sociálnej práce. Šesť semestrov prežil ako študent Univerzity Palackého v Olomouci. Pre doplnenie svojho umeleckého vzdelania absolvoval v roku 2012 pedagogické minimum v odbore ručné výtvarné spracovanie textilu u Zuzany Nemčekovej, Emila Fulku a Jozefa Jánoša. Od roku 2009 pôsobí ako učiteľ výtvarného odboru v Základnej umeleckej škole Handlová.
Ťažiskom tvorby je krajinomaľba
Motívy, ktoré autor zobrazuje na plátne, sú už miznúcim svetom, ktorý on opätovne oživuje prostredníctvom svojich diel. Zriedkakedy dokáže namaľovať obraz bez predošlého naštudovania námetu, ktorý ho zaujal, vnútorne zasiahol. Preto sa vo svojich dielach často vracia ku spomienkam z detstva, prepája minulosť s prítomnosťou a poukazuje na všadeprítomnosť Boha.
Ťažiskom tvorby autora je krajinomaľba, v ktorej vychádza z realistickej orientácie, umocnenej nielen expresívnou skratkou, ktorá nadväzuje na slovenskú modernu 20. storočia.
Autorovi však nejde iba o zachytenie prchavého momentu, ktorý je charakteristický pre impresionizmus, ale ide mu hlavne o hľadanie a hĺbku výtvarného výrazu a monumentálnejšie vyjadrenie emócie pomocou farby.
Tomáš Klenko sa venuje komornej maľbe, kresbe a kombinovaným technikám. Najčastejšie pracuje s olejom a akrylom, no v poslednom období ho zaujal akvarel a kresba drievkom.
Autor: Helena Galbavá