PRIEVIDZA. Vo februári tohto roku riaditeľka Materskej školy na Ulici J. Matušku v Prievidzi Jana Galková reagovala na výzvu zapojiť škôlku do projektu Eurorozprávky.
„Naša budúcnosť, naše bohatstvo sú deti, ktoré máme pripraviť pre zjednotenú Európu ako spoločné dobro.“
Pod týmto mottom bol projekt vypracovaný a jeho charakteristickým znakom je prinášať do Európy prostredníctvom výtvarného umenia krásu detskej duše vyjadrenú srdcom a štetcom a tak formovať, upevňovať lásku a vzťah k jednotlivým krajinám európskeho spoločenstva už od útleho veku.
Získali Rakúsko
Podstatou projektu je prostredníctvom pôvodnej rozprávky niektorého zo štátov Európskej únie spoznať bližšie danú krajinu a s rozprávkou prezentovať rôznymi formami spontánnu detskú tvorbu Každá rozprávka tohto projektu hravým spôsobom zavedie deti do blízkeho i vzdialeného sveta európskeho spoločenstva.
Žrebovaním bolo našej materskej škole pridelené Rakúsko. Našou úlohou bolo vyhľadať si akúkoľvek pôvodnú rozprávku tejto krajiny a potom s ňou spolu s deťmi pracovať niekoľko mesiacov. Úlohu sme mali v porovnaní s ostatnými účastníkmi trošku sťaženú tým, že rakúske rozprávky sú na našom trhu veľmi málo zastúpené. Podarilo sa nám však zaobstarať si priamo z Rakúska knihu autorov Ch. Schmollgrubera a A. Eissmann „Rozprávky z Rakúska“. V nej nás aj deti zaujala rozprávka „Cesta za nevestou“.
Skôr, ako sme deťom rozprávku prečítali, oboznámili sme ich s krajinou ako takou. Bližšie spoznávali Rakúsko, jeho polohu, susedné štáty, symboly, vlajku, známe mestá, miesta, a ďalšie pozoruhodnosti. Deti sa naučili orientovať v mape Európy, spoznali a porovnávali vlajky Slovenska a Rakúska a tiež ich hlavné mestá Viedeň a Bratislavu. Deti si vyrábali zástavy oboch štátov a vyfarbovali.
Potom nadišiel čas oboznámiť deti s rozprávkou. Pani učiteľka, mimochodom oblečená v prekrásnom rakúskom kroji im prečítala rozprávku Cesta za nevestou.
Deti viedli vzájomné dialógy o tom, či sa im rozprávka páčila, či ich zaujala a čím, hodnotili konanie hrdinov rozprávky, slovne vyjadrovali dojmy a zážitky z prečítaného textu.
Budú tri vernisáže
Vyvrcholením projektu bol nácvik dramatizácie rozprávky, do ktorého deti vložili mimoriadne veľké úsilie. S pomocou učiteliek si zhotovili dekorácie a rekvizity a vďaka kostýmom a pomôckam vystihujúcim charakter ich postavy sa zmenili na gazdu a jeho troch synov, tri princezné, starenu, mravčekov a kačičky. Ako malí herci sa s veľkým úspechom prezentovali pred ostatnými deťmi a zamestnancami z materskej školy, pred žiakmi a učiteľkami z blízkych základných škôl, pred svojimi rodičmi, starými rodičmi a súrodencami.
V týchto dňoch práca na projekte vrcholí. Organizátorom sme odoslali panel s výtvarnými prácami detí, nimi vytvorené dekorácie, fotoalbum. Priložili sme aj brožúry v slovenskom a anglickom jazyku, ktorých úvodná časť je venovaná aj našej Prievidzi.
Koordinátorka projektu učiteľka Mária Caňová a riaditeľka škôlky Jana Galková sa už 20. októbra zúčastnia na prvej vernisáži v Bratislave. Po ukončení výstavy sa všetky práce detí, panely a vystavené názorné ukážky premiestnia do Bruselu na druhú vernisáž, ktorá sa už bude konať na európskej úrovni 15. novembra v galérii Place du Jeu de Balle v Belgicku. Posledná vernisáž sa uskutoční v Prešove 8. decembra.