PRIEVIDZA. Mestská polícia v Prievidzi príjme počas roka niekoľko tisíc oznámení od obyvateľov, z ktorých je viac ako osemdesiat percent opodstatnených.
„Hlásenia od ľudí nám okrem kamier alebo vlastných zistení výrazne pomáhajú riešiť a objasniť množstvo priestupkov,“ hovorí náčelník prievidzskej mestskej polície Ľubomír Pomajbo.
Pripomína, že volanie na tiesňovú linku je bezplatné, oznamovateľ môže vystupovať aj anonymne a jeho totožnosť mestská polícia nikdy nezverejňuje.
„Medzi najdôležitejšie kritériá oznámenia patrí jeho včasnosť a aktuálnosť, pokiaľ volajúci popisuje konanie, ktoré práve prebieha, chystá sa, alebo k nemu bezprostredne došlo. Vtedy máme možnosť konať operatívne, zakročiť a možno zabrániť vzniku väčšej ujmy alebo škody. Túto možnosť strácame v prípade oznámení, vykonaných s časovým odstupom,“ zdôraznil Pomajbo.
Pokiaľ teda niekto vidí psa na detskom ihrisku či bitku pred pohostinstvom a oznámi to až po troch hodinách či nasledujúci deň e-mailom, mestskí policajti strácajú možnosť prípad objasniť. V prípade poškodzovania majetku môže hliadka na mieste už len zdokumentovať spôsobenú škodu, pretože páchateľ je dávno preč.
„Je samozrejmé, že nie vždy je možné okamžite volať na náš dispečing. No pokiaľ sa to dá, výrazne tým ľudia pomôžu objasniť prípad či zadržať páchateľa,“ spomenul Pomajbo.
Tiesňová linka mestskej polície, 159, je v prevádzke nonstop dvadsaťštyri hodín denne počas celého roka.
„Sme si vedomí, že bez spolupráce s obyvateľmi a ich participácie na ochrane verejného poriadku a spoločného majetku by naše úsilie bolo omnoho ťažšie. Preto sa snažíme dať na vedomie tým, ktorým nie sú ich okolie, bezpečnosť aj verejný poriadok ľahostajné, že budeme naďalej venovať pozornosť všetkým oznámeniam a podnetom, ktoré od ľudí akýmkoľvek spôsobom získame,“ dodal šéf mestských policajtov.