BOJNICE. Vízia mesta formulovaná v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja na roky 2015 – 2020 okrem iného uvádza, že Bojnice budú vďaka svojim historickým a kultúrnym danostiam mestom s intenzívnym cestovným ruchom. Samospráva však doteraz nemá ucelený koncepčný materiál, ako chce cestovný ruch v meste rozvíjať. Zmeniť sa to rozhodli Bojničania Emil Medera a Ján Barica.
Zbierajú názory a podnety
„Mestu sme navrhli, že koncepciu rozvoja cestovného ruchu vypracujeme zadarmo. Mestské zastupiteľstvo náš návrh odsúhlasilo,“ povedal Emil Medera.
Kostra koncepcie je už hotová, základné tézy Medera predstavil podnikateľom v cestovnom ruchu minulý týždeň.
„Zbierame názory a pripomienky od ľudí, ktorí k tomu chcú niečo povedať. Každému dávame priestor,“ vysvetlil Medera.
Pri práci na koncepcii spracovali aj odpovede z vyše stovky dotazníkov, ktoré vyplnili návštevníci Bojníc. Po zapracovaní všetkých pripomienok koncepciu predložia na novembrové rokovanie mestského zastupiteľstva.
Hľadá sa koordinátor
Najdôležitejším problémom, ktorý mesto brzdí v rozvoji cestovného ruchu, je podľa Mederu absencia koordinátora cestovného ruchu v meste.
„Musí to byť človek znalý problematiky, ktorý bude aktívne komunikovať so všetkými zainteresovanými, musí mať však aj potrebné kompetencie,“ vysvetlil Medera.
Podľa autorov koncepcie to nemusí byť ani zamestnanec mestského úradu.
„Hlavne to nesmie byť človek, ktorý si ráno o pol ôsmej sadne za stôl a o štvrtej mu skončí pracovná doba. Takého človeka nepotrebujeme,“ povedal Medera.
Turista musí prespať
Úlohou koordinátora by podľa neho malo byť vytvorenie podmienok pre udržanie návštevníkov v meste.
„Chceme zmeniť jednodňový turizmus na viacdňový. Cestovný ruch má dať Bojničanom prácu, aby do kasy prichádzalo viac peňazí. Tie získame iba vtedy, ak tu ľudia aspoň dva, tri dni prespia,“ povedal Medera.
Ako ďalej vysvetlil, počas letnej sezóny príde do Bojníc množstvo ľudí denne, ale všetci ostanú na „zlatej míli“, ako nazýva priestor od kúpaliska Čajka po zoologickú záhradu.
„Desaťtisíce turistov nikdy z Bojníc nevideli viac ako túto jednu ulicu a mesto z toho nemá dokopy nič,“ povedal. V koncepcii preto navrhnú ako oživiť centrálnu zónu mesta.
„Chceme turistov presunúť dole do mesta, aby sa prišli pozrieť aspoň na námestie a vošli do turisticko-informačnej kancelárie. Tam objavia, že mesto je bohatšie, zaujímavejšie a že sa sem oplatí vrátiť na dlhšie,“ priblížil zámer Medera.
Návrat do monarchie
Ďalšou kľúčovou témou koncepcie bude aj profilácia mesta, teda zodpovedanie otázky, na ktoré obdobie v histórii sa má zamerať a ako ho bude prezentovať. Podľa Mederu by to mala byť éra Rakúsko-uhorskej monarchie.
„Rod Pálfiovcov je fenomén. Vo svojom čase to bol jeden z najbohatších rodov v monarchii. Bez Jána Pálfiho by boli Bojnice dedinou. Mohol mať mramorovú hrobku vo Viedni ale nechal sa pochovať v Bojniciach. On k tomuto mestu niečo cítil a my sme ho nedokázali dodnes doceniť. Mohli by sme mu napríklad odhaliť na námestí sochu. O takýchto veciach sa chceme baviť.“
Turizmus si vyžaduje investície
Koncepcia však aj presne určí, koľko peňazí má do cestovného ruchu investovať samospráva. Predstava autorov koncepcie je, aby mesto štvrtinu až tretinu prostriedkov, ktoré z cestovného ruchu získa, do tohto odvetvia aj vrátilo. Podľa Mederu dnes cestovný ruch prináša do rozpočtu mesta tristotridsaťtisíc eur ročne. Mesto však do turizmu investuje iba približne dve percentá tejto sumy.
„Dve percentá sú zúfalo málo. Potrebujeme zdroje, či už chceme vysadiť na námestí kvety, alebo zaplatiť reklamný bilboard. Pôjdem tvrdo po tom, aby do cestovného ruchu budúci rok z rozpočtu mesta išlo osemdesiatdvatisíc eur,“ prezradil poslanec.
Nánosy socializmu musia zmiznúť
Ambíciou tvorcov koncepcie je aj vyčistiť mesto od nánosov socializmu, ktoré podľa nich mesto hyzdia. Prvý konkrétny návrh, odstrániť nefunkčnú fontánu pod zámkom, Medera predniesol na mestskom zastupiteľstve v septembri. Poslanci jeho návrh odsúhlasili.
„Fontána ako taká je majetkom mesta Bojnice, pozemok patrí zámku, teda ministerstvu kultúry. Zámok má zámer záhradu vrátiť do historizujúcej podoby a fontána je tam ako päsť na oko,“ vysvetlil Medera, podľa ktorého treba socialistické ohavnosti z mesta odstrániť.
Dodal však, že socha žnice má svoje kvality a hodlajú ju zachovať.
„Autorom sochy je akademický sochár Tibor Kavecký. Plastiku navrhujeme reštaurovať a premiestniť napríklad pred kultúrne centrum. Je to pekný prvok drobnej architektúry mesta. Na presunutie sochy máme písomný súhlas autora,“ povedal Medera.
Na konci pešej zóny by mala byť v budúcnosti osadená nová fontána.
„Vodný prvok vo verejnom priestranstve chýba, stačí sa pozrieť ako fantasticky oživila námestie fontána v Prievidzi,“ uzavrel Medera.