PRIEVIDZA. Výpoveď, ktorú Dáša Michalcová dostala vlani od vedenia Bojnického múzea, je neplatná. Rozhodol o tom okresný súd v Prievidzi. Vedenie múzea výpoveď zdôvodňovalo organizačnými zmenami, Michalcová naopak tvrdila, že to bola odplata za to, že upozornila na možné nehospodárne nakladanie z peniazmi na bojnickom zámku.

Život ide ďalej
„Som šťastná. Potvrdilo sa, že výpoveď bola účelová,“ povedala po vynesení rozsudku Michalcová.
„Súd rozhodol, život ide ďalej,“ komentoval rozsudok riaditeľ bojnického múzea Ján Papco. Či sa múzeum proti rozsudku odvolá, povedať nechcel.
Späť sa nevráti
Dáša Michalcová spolu s neplatnosťou výpovede žiadala, aby bola do zamestnania prijatá naspäť.
„Nemala by som najmenší problém sa do múzea vrátiť. Ja sa nemám za čo hanbiť,“ povedala.
Tejto požiadavke však súd nevyhovel. V deň, kedy rozhodnutie súdu nadobudne právoplatnosť, skončí Michalcovej aj pracovný pomer v múzeu.
„Od zamestnávateľa nemožno spravodlivo požadovať aby žalobkyňu, aj vzhľadom na konfrontačné konanie, naďalej zamestnával,“ vysvetlila svoje rozhodnutie sudkyňa. Podľa nej však bolo preukázané, že Michalcová bola pre múzeum „nepohodlná“, čoho priamym prejavom bolo, že jej zamestnávateľ pri zmene organizačnej štruktúry neponúkol žiadne pracovné miesto. Ako vysvetlil advokát Dáši Michalcovej Martin Mendel, múzeum bude musieť bývalej zamestnankyni vyplatiť náhradu mzdy od dňa neplatnej výpovede až do dňa, kedy rozsudok nadobudne právoplatnosť.
„Sme spokojní. Je to dobrý signál o tom, že brániť sa na súde proti účelovej výpovedi od zamestnávateľa má zmysel. Sme radi, že sme pani Michalcovej mohli pomôcť,“ povedal Pavel Sibyla z nadácie Zastavme korupciu, ktorá Michalcovej poskytla právnu pomoc.
Audit poprel audit
Dáša Michalcová svoje podozrenia oznámila vlani priamo generálnemu riaditeľovi Slovenského národného múzea Viktorovi Jasaňovi. Ten vo februári 2015 poveril hlavnú kontrolórku Slovenského národného múzea Danielu Nehézovú podozrenia preveriť. Kontrolórka skutočne zistila zásadné nedostatky pri verejnom obstarávaní. Išlo o vytváranie fiktívnych faktúr, ktoré neboli riadne evidované, objavila aj závažné nedostatky pri preplácaní faktúr. Následne bola Nehézová podľa vlastných slov na ministerstve kultúry nútená podpísať zmenené výsledky kontroly, z ktorej boli jej zistenia odstránené. Zmenenú správu však podpísať odmietla. V múzeu jej potom ponúkli dohodu o ukončení pracovného pomeru.

„Rozsudok o neplatnosti výpovede pani Michalcovej je výhrou aj pre mňa. Dohodu o ukončení pracovného pomeru som podpísala, v múzeu som skončila, ale spolu s pani Michalcovou sme bojovať neprestali,“ povedala po vynesení rozsudku Nehézová.
Úrad vládneho auditu, ktorý v Slovenskom národnom múzeu Bojnice skúmal hospodárnosť a účelnosť vynaložených finančných prostriedkov v rokoch 2010 až 2015, však žiadne závažné nedostatky nezistil.

„Celý vládny audit bol zmanipulovaný,“ tvrdí Daniela Nehezová. „Mňa zastrašovali a umlčali, ale teraz si už môžem ústa otvoriť naplno,“ povedala. Podľa nej v prostredí Slovenského národného múzea pôsobí silná skupina ľudí, ktorá dokázala zastrašiť aj dnes už bývalého riaditeľa Slovenského národného múzea Viktora Jasaňa. Ten na pozícii generálneho riaditeľa skončil k prvému októbru.