HORNÁ NITRA. Viac ohľaduplnosti, tolerancie a vzájomného pochopenia chce na slovenské cesty vniesť občianska iniciatíva Bratstvo rytierov ciest. A to nie je zďaleka všetko. Viac dobra, lásky a asertivity, chce dostať aj do bežného života.
Iniciátormi vzniku bratstva sú motorkári Marián Jurkovič a Danka Nagyová.
Sú otvorení pre každého
Od začiatku roka vyhaslo na slovenských cestách veľa životov, medzi nimi aj viacero motorkárov. V jednom týždni dokonca zahynuli hneď piati.
„Som dlhoročný motorkár a vnímam stupňujúcu sa rivalitu medzi motorkármi a vodičmi áut. Jedni aj druhí si osobujú právo správať sa nadradene. Dokonca v tomto smere nezaostávajú ani cyklisti a chodci,“ hovorí Hornonitran Marián Jurkovič a pokračuje: „Preto je konečne načase, aby sme sa k sebe v premávke začali správať ohľaduplne, aby sme si viac pomáhali, dodržiavali pravidlá cestnej premávky, ale aj pravidlá morálky a ľudskosti.“
Každé slovo v názve iniciatívy má podľa neho svoj význam. „Bratstvo znamená rodinu, ktorá by mala byť u každého na prvom mieste. Rytiersky by sme sa mali všetci vedieť správať a aj sa vieme, no nie vždy. Cesty sú myslené nielen tie, po ktorých jazdíme či chodíme, ale aj životné cesty,“ vysvetlil Jurkovič.
Zdôrazňuje, že nie sú motorkárskym klubom, nemajú politické či náboženské ambície. Ide podľa neho o občiansku iniciatívu, ktorá chce šíriť dobro, nové myslenie, ohľaduplnosť, asertivitu a lásku.
„Berieme medzi seba na báze dobrovoľnosti členov, ale aj sympatizantov. Nezameriavame sa len na motorkárov, ale sme otvorení pre každého,“ zdôraznil Jurkovič.
Tolerantný traktorista
Bratstvo rytierov ciest chce vplývať hlavne na mladú generáciu, chce ju podchytiť pre myšlienky ohľaduplnosti a vzájomnej pomoci na cestách. Spolu s políciou plánujú chodiť už do materských škôl, ale aj medzi žiakov základných škôl.
Stretávať sa chcú však aj so strednou a staršou generáciou, napríklad na motorkárskych zrazoch, ale tiež na iných podujatiach.
„Prečo chceme ľuďom hovoriť o vzájomnej pomoci? Urobili sme pokus. Pri ceste sme nasimulovali nehodu motorkára. Z desiatich vozidiel, ktoré prešli okolo, len z dvoch vystúpili ľudia, aby pomohli. Ostatní sa len pozreli a išli ďalej. Šokujúce je, že až traja spomalili, stiahli okno a na mobil si nehodu nahrávali či fotili. Takto by sme sa správať nemali. Mali by sme za každých okolností pomôcť, lebo nevieme, kedy sa sami ocitneme v podobnej situácii,“ apeluje Jurkovič.
Občianska iniciatíva tým, ktorí sa k nej pridajú, rozdáva samolepky s označením Bratstvo rytierov ciest, ktoré si môžu nalepiť na vozidlo. Je to informácia pre ostatných, že auto šoféruje vodiť, ktorí jazdí ohľaduplne a je ochotní kedykoľvek pomôcť.
Jurkovič hovorí, že „tolerancia a asertivita sa na cestách určite oplatia. Sami sme sa o tom nedávno presvedčili, keď sme jazdili ako veľká kolóna motorkárov. Išli sme do kopca, nemohli sme predbiehať a išiel pred nami traktor, ktorý nás výrazne spomaľoval. Jeden z nás ho posunkami poprosil, či by nás nepustil. Ochotne to urobil. Povedal nám, že keby sme na neho trúbili, ukazovali mu neslušné gestá, určite ide ďalej. My sme však k nemu boli slušní, on sa na nás usmieval, mával nám.“
Navštevujú deti
Pomoc iným chce občianska iniciatíva dostať nielen na cesty, ale aj do bežného života.
„Už teraz, ako motorkári, chodíme do detských domovov, aby sme potešili ich malých obyvateľov. Niečo im prinesieme, ukážeme im motorky, povozíme ich. Radi by sme takto navštevovali aj detské oddelenia v nemocniciach,“ načrtol plány Jurkovič.
Podľa neho sú však aj medzi dospelými takí, ktorí si sami nevedia pomôcť.
„Aj na nich myslíme. Sme motoristi, možno by sme im vedeli pomôcť napríklad s odvozom k lekárovi. V tomto smere by sme radi nadviazali spoluprácu s úradmi práce a hľadali možnosti, ako by sme mohli byť nápomocní.“
Bratstvo rytierov ciest vzniklo pred necelým mesiacom. Výsledky jeho snaženia asi ešte nie sú príliš viditeľné.
„Veríme však, že viac ohľaduplnosti a ochoty pomáhať iným, bude čoskoro na našich cestách cítiť,“ dodal Jurkovič.
