PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Pre povolanie v automobilovom priemysle sa budú od budúceho roka vzdelávať študenti Strednej odbornej školy na Ulici T. Vansovej v Prievidzi a Strednej odbornej školy na Lipovej ulici v Handlovej. Navštevovať budú dva rôzne odbory, ktoré by ich mali pripraviť pre prax i budúcu prácu v spoločnosti Brose v Prievidzi. Spoluprácu v oblasti duálneho vzdelávania potvrdili svojím podpisom na pôde prievidzskej školy riaditelia oboch škôl, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja ako ich zriaďovateľ, firma Brose a Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora.
Memorandá, ktoré zúčastnené strany podpísali, sú po Strednej priemyselnej škole v Novom Meste nad Váhom a Partizánskom v poradí už tretím a štvrtým v rámci stredných škôl v Trenčianskom kraji.
„Myslím si, že je to dobrý začiatok na to, aby aj nezamestnanosť v regióne hornej Nitry naďalej klesala. Od budúceho školského roka môžu na tieto školy nastúpiť prváci, ktorí budú mať aj učebné zmluvy s týmto zamestnávateľom," uviedol predseda samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Ako doplnil, pevne verí, že memorandum bude základom pre to, aby začali školy učiť to, čo potrebujú zamestnávatelia na hornej Nitre.
Memorandum je podľa konateľa Brose Axela Mallenera symbolom toho, čo chcú zúčastnené strany spolu dosiahnuť.
„Chceme dať mladým ľuďom možnosť pred štúdiom najprv sa učiť niečo praktické," povedal.
Brose, ako ďalej priblížil, už študentom pripravila dielňu, kde budú zamestnanci žiakov zaúčať. Študenti by si v budúcnosti mali nájsť v Brose aj uplatnenie.
„Firma má vždy dve myšlienky, rozvoj a vývoj regiónu a tiež zarábanie peňazí. Tie dve veci vždy musia byť spolu, ináč nefungujú," podotkol.
Obe stredné odborné školy už majú skúsenosti v duálnom systéme vzdelávania. Pre budúce povolanie sa u nich pripravujú viacerí žiaci. Stredná odborná škola v Prievidzi spolupracuje s Hornonitrianskymi baňami Prievidza, rovnako škola v Handlovej, ktorá sa do duálneho systému zapojila aj so slovensko-rakúskou firmou Scheuch, pričom pre prácu v nej sa od minulého roka vzdeláva dvanásť žiakov.
„Myslím si, že títo žiaci ukázali, že sa chcú pripravovať pre firmu, majú veľmi dobré výsledky a veľmi podstatné je aj to, že sa zlepšila ich dochádzka a samozrejme aj správanie," poznamenal riaditeľ handlovskej strednej odbornej školy Jozef Barborka.
Pre Brose bude podľa neho handlovská škola pripravovať v odbore mechanik-mechatronik celú triedu, to znamená dvadsaťštyri žiakov.
„S firmou Brose sme začali spoluprácu v momente, ako sa klepalo na základový kameň výrobnej haly. Zámerom firmy je zatiaľ o odbor špecialista automobilovej výroby," povedal riaditeľ prievidzskej strednej odbornej školy Ján Mata. Podľa jeho ďalších slov na počtoch študentov s výrobcom automobilových komponentov ešte nie sú dohodnutí, možno to bude trieda, možno skupina dvanástich žiakov.
„Nemajú to ešte sami ujasnené, pretože majú taký druh výroby, kde sa odbor nedá presne napasovať a vytvárať pilotný program by bolo veľmi zdĺhavé. Takže skôr pristúpime k tomu, že vyberieme odbor, ktorý bude čo najbližší k tomu, čo potrebujú," vysvetlil.
Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora vydá po štúdiu žiakom slovensko-nemecký certifikát, ktorý im má garantovať, že vedomosti a úroveň vzdelávania je rovnaká ako nemecký štandard.
Evidovaná miera nezamestnanosti v okrese Prievidza dosahuje približne 8,9 percenta. Podľa riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR Radka Gavliaka kontinuálny pokles nezamestnaných trvá už rok a pol.