PRIEVIDZA. V prievidzskom Art Pointe je nová výstava. Exhibícia s názvom XX predstavuje fotografie Rastislava Šormana a obrazy Romana Turcela.
Výtvarník a fotograf
Spoločne vystavovali už v roku 1996. Odvtedy sa plátna Romana Turcela objavujú na samostatných aj kombinovaných výstavách, jeho koncepty viacerých projektov s presahom k etike aj náboženstvu mohlo publikum vidieť v slovenských aj európskych mestách. Na výstave XX ukazuje obrazy zo série Desatoro a inštalácie trojrozmerných diel, ktoré sa nachádzajú súčasne v galérii aj na prievidzských námestiach.
Dvadsať rokov čakal Rastislav Šorman na to, aby vystavil svoje fotografie a urobil to veľkolepo. Šormanova nádhera ženy a dokonalosť intimity sa dá pochopiť len naživo. To, čo vzniklo, je naozaj silné, vnútorne precízne, nehovoriac o absolútnej forme. Vznikol Nový druh. Spôsob, akým Šorman fotografuje ženské objekty, by zaskočil aj Antona Ega medzi výtvarnými kritikmi. Skvosty kuchyne nehľadajte medzi kaviárom a sushi.
Objekty Nového druhu vám idú každý deň oproti, na každej ulici. Figúry žien Nového druhu sú kozmické a ak milujete umenie, môžete mať pocit že ste prinajmenšom v New Yorku. Nový druh Rastislava Šormana a výtvarno-etické kompozície Romana Turcela uvidíte v Art galérii v Prievidzi do 27. septembra
Socha slobody
Roman Turcel konštantne skúma hodnoty a robí to konštantne svojím vlastným, intenzívnym spôsobom. Okrem Desatora, čo je séria malieb na tému kresťanských nábožensko-etických príkazov, má výstava XX v jeho podaní ešte jeden rozmer. Pracuje so symbolmi, ktoré vychádzajú z pojmov mier a sloboda.

Turcel ich zámerne vykladá doslovne, a tak na Námestí slobody v Prievidzi inštaloval sochu slobody. Nie je to maketa amerického symbolu, ide o kópiu detailu zo sochy mladej ženy, ktorá stojí na pylóne impozantného Pomníka padlým v SNP na námestí.
Na počesť ľudí, bojovníkov i padlých v druhej svetovej vojne a SNP ho vytvoril akademický sochár Rudolf Pribiš, pomník bol vybudovaný v rokoch 1946 – 1952. Žena na vysokom podstavci má vedľa nohy o zem opretú pušku.
Turcel dáva puške nový význam, keďže ju vyňal a vytvoril samostatný koncept, jeho panel so zvýrazneným symbolom pušky stojí na severozápadnej strane námestia. Myslí si, že spojenie významov slov sloboda, mier a puška možno hyperbolizovať a skúmať ich vzájomné vzťahy. Rešpektujúc obraz doby, sústredil sa v roku 2016 na zbraň v rukách ženy. Fragment z pušky v Turcelovom podaní sa okrem Námestia slobody nachádza aj na Mierovom námestí oproti Art galérii.
Autor: HN