PRIEVIDZA. Tri prvenstvá a hlavnú cenu Grand Prix si odniesol hornonitriansky detský folklórny súbor Malý Vtáčnik z medzinárodného súťažného festivalu Svet, umenie a more, ktorý sa konal vo Varne v Bulharsku. Zoskupenie tak uspelo medzi viacerými európskymi krajinami s hornonitrianskym folklórom, ktorému sa venuje.
Súťažia aj doma
Mladí folkloristi sa zúčastnili na medzinárodnej súťaži, ktorá má rôzne kategórie a prezentuje rôzne formy umenia.
„Súťažili sme v kategórii folklóru, teda ľudového umenia od dvanásť do šestnásť rokov a v tejto kategórii sa nám podarilo získať prvé miesto za choreografiu, prvé miesto za detskú ľudovú hudbu a prvé miesto za dievčenskú spevácku skupinu," povedala vedúca Malého Vtáčnika Eliška Hrbíková a doplnila, že súbor získal aj hlavnú cenu festivalu Grand Prix, ktorá je súhrnným ocenením za všetky oblasti prezentujúce sa na súťaži.
Hornonitriansky súbor, ako ďalej priblížila jeho vedúca, uspel na festivale spomedzi ďalších šiestich z Kazachstanu, Maďarska, Gruzínska, Bulharska, Ukrajiny či Ruska.
„Organizátori nám poslali propozície, v ktorých sme si mohli vybrať, v čom budeme súťažiť. Rozhodli sme sa práve pre choreografiu ľudového tanca, ľudovú hudbu a spevácku skupinu. Nakoľko prechádzame každý rok súťažami na Slovensku, ktoré sú na veľmi vysokej úrovni a sú veľmi náročné po všetkých stránkach, o to ľahšie sa nám ide do súťaží medzinárodných. I keď sme v Bulharsku bojovali proti tanečným školám," zdôraznila.
Nevrátili sa bez ceny
Malý Vtáčnik si odniesol ocenenie aj z medzinárodného festivalu, ktorý sa konal začiatkom leta v poľskom Bydhošti a je orientovaný najmä na hudobné telesá, tiež tanec a folklór účinkujúcich do dvadsaťpäť rokov. Na festivale, ako ozrejmila Hrbíková, sa súbor zúčastnil po tretí raz a každý rok odchádzal s cenou. Tento rok to bola cena ministra kultúry a národného dedičstva mesta Bydhošť v oblasti folklórneho tanca.
Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik bol založený v roku 1977 jeho terajšou vedúcou Eliškou Hrbíkovou. Súbor pracuje pri Centre voľného času Spektrum v Prievidzi.
Po prvých rokoch hľadania sa zameral na zbieranie a spracovávanie materiálu z hornej Nitry. Hornonitriansky folklór prezentuje na festivaloch doma i v zahraničí, v súbore pracovalo minulý školský rok asi deväťdesiat detí od ôsmich do šestnástich rokov, tiež mládežníkov. Okrem tanečnej zložky má i ľudovú hudbu, ktorú vedie Ján Strmenský.