BOJNICE. Na mostíku, ktorý vedie k rotunde uprostred jazera v blízkosti bojnického zámku, je niekoľko stoviek visiacich zámkov. Po vzore zo zahraničia takýmto spôsobom zaľúbené páry spečaťujú svoju lásku.
Tolerovaná aktivita
Rotundu a aj mostík, ktorý k nej vedie, má vo svojej správe Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice. Jeho riaditeľ Ján Papco hovorí, že tradíciu vešania zámkov na pletivo neiniciovali.
„Ide o spontánnu aktivitu zamilovaných párov. Visiace zámky na tomto mieste registrujeme od roku 2010,“ povedal Papco s tým, že v súčasnosti ich je asi päťsto.
Na niektorých sú vyryté aj drobné odkazy, znaky, najčastejšie prvé písmená mien zaľúbencov.
Vedenie bojnického múzea toleruje túto aktivitu ľudí, no riaditeľ upozorňuje, že „pri oprave mostíka a výmene pletiva budeme musieť zámky odstrániť. Predtým vyzveme zaľúbencov, aby si ich odomkli a symbolicky zamkli na nejakom inom vhodnom mieste. Neviem, či takéto miesto nebudeme musieť zriediť, pretože bojnický zámok je bezprostredne spätý s láskou, Valentínom a sobášmi.“
Zakročila radnica
Pripínanie zámkov na mostoch na znak lásky je tradíciu napríklad v Paríži. Na Moste umení ich bolo už milión. Radnica francúzskej metropoly sa ich rozhodla odstrániť nielen z estetického, ale aj bezpečnostného dôvodu. Keď pred časom spadlo časť zábradlia, kompetentní začali mať obavy, aby pod ťarchou zámkov nedošlo k zrúteniu mosta.
Mohli by nastať technické problémy aj na mostíku s visiacimi zámkami v Bojniciach.
„Časom áno, no sme tu na to, aby sme im predišli,“ zdôraznil riaditeľ bojnického múzea.
Na otázku, či by si zaľúbenci pri pripínaní zámkov na mostíku mali dávať na niečo pozor, odpovedal: „Aby im symbolika vernej lásky obstála aj v reálnom živote.“
