Dočkali sa! V obci postavili a dali do užívania prvú bytovku

Vybudovali progresívny bytový dom s vysokým podielom obnoviteľných zdrojov energie.

V Horných Vesteniciach dali do užívania novú bytovku. V Horných Vesteniciach dali do užívania novú bytovku. (Zdroj: Silver Jurtinus)

HORNÉ VESTENICE. Prvá nájomná bytovka v obci spĺňa normu energetickej efektívnosti, ktorá bude platiť až od roku 2020. Nájomníkom ju do užívania slávnostne odovzdali na konci augusta.

„Od začiatku sme mali zámer postaviť výnimočnú bytovku, ktorá by bola konkurencieschopná na trhu s bytmi,“ hovorí starosta Horných Vesteníc Pavol Foltán. Spolu s poslancami schválili inovatívne riešenie bez vykurovania zemným plynom, vo výlučne

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

elektrickom prevedení s vysokým podielom obnoviteľných zdrojov energie: zo slnka a zo vzduchu.  Elektrická energia je podľa starostu oproti plynu bezpečnejšia a odolná voči embargám v dodávke, v kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi energie tak vybudovali nízkoenergetický dom v kategórii A. Vyššiu úsporu energie dosahujú už len pasívne domy so systémom rekuperácie tepla zo vzduchu.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi použité moderné prvky patria napríklad izolačné trojsklá, alebo solárne kolektory a tepelné čerpadlá na prípravu teplej úžitkovej vody.

„Oproti súčasnej norme sme obvodové múry zateplili až dvadsať centimetrov izoláciou z polystyrénu a minerálnej vlny. Takéto normy budú platiť až od roku 2020, prakticky sme teda v čase výstavby o päť rokov predbehli dobu,“ povedal starosta.

Vykurovanie bytov zabezpečujú stropné infrapanely.

„Sálavé vykurovanie infračerveným žiarením neohrieva vzduch, ale ohrieva všetky predmety, ktoré sú tejto energii vystavené, preto je veľmi pružné. Keďže podlaha v bytoch je keramická, je to vlastne polopodlahové kúrenie,“ vysvetlil Foltán. Infrapanel v každej izbe sa pritom dá regulovať samostatne. V bytoch inštalovali aj elektrické indukčné sporáky, ktoré sú podľa starostu vysoko účinné a bezpečné.

SkryťVypnúť reklamu

Každý vchod má samostatné pivnice a technologickú miestnosť.

„Keď svieti slnko, ohrev teplej vody slnečnými kolektormi je zdarma. Keď slnko nesvieti, zapnú sa tepelné čerpadlá, ktoré odoberajú teplo zo vzduchu a odovzdávajú ho do vody. Sú vysoko účinné, pretože 1 kilowatt vloženej elektrickej energie vyrobí 3,9 kilowattov tepla do vody,“ opísal systém Foltán.

Bytovka má dva vchody, dvanásť bytov, z toho štyri garzónky s plochou dvadsaťšesť a tridsať metrov štvorcových, a osem trojizbových bytov s plochou päťdesiatosem a šesťdesiatštyri metrov štvorcových.

„Nájomné bude primerané, avšak nájomníci budú milo prekvapení nízkymi účtami za energie,“ avizoval starosta.

„Celkové nájomné aj s energiami v najväčšom byte bude vychádzať do 300 eur, keď bytovka prejde pod správu obce, tak suma klesne na 200 až 250 eur za trojizbový byt, čo je prijateľná cena. A realita bude možno ešte nižšia, pretože tie hodnoty na energie sú mierne nadsadené,“ predpokladá starosta.

SkryťVypnúť reklamu

„Náklady na bytovku dosiahli 530 tisíc eur, plus technická vybavenosť za ďalších okolo 100 tisíc eur,“ zdôraznil Foltán.

Bytovka je v súčasnosti majetkom firmy To-My-Stav, ktorá ju vybudovala na vlastné náklady a prvý rok ju bude aj prevádzkovať.

Žiadosť o poskytnutie dotácie z ministerstva dopravy  a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania obec podá 15. januára budúci rok.

„Keď dostaneme dotáciu a úver a bytovka prejde do vlastníctva obce, nájomné pôjde približne o tridsať percent dole, v dôsledku 40-percentnej dotácie a jednopercentného úroku na úver“ avizoval Foltán.

Všetkých dvanásť bytov už je obsadených. Deň pred slávnostným odovzdaním bytov do užívania vstúpilo do platnosti kolaudačné rozhodnutie. Na druhý deň po ceremoniáli sa noví nájomníci mohli začať sťahovať.

„Dopyt prevyšoval ponuku, hoci propagácia bola minimálna. Dôležitú úlohu zohral prieskum bytových potrieb miestnych obyvateľov, ktorý sme sa snažili ušiť na mieru.

Tento rok na jeseň chceme vykonať ďalší prieskum záujmu o takýto druh progresívnych bytov, a ak bude pozitívny, na budúci rok budeme stavať ešte jednu rovnakú bytovku do páru, dôležité je, že pozemky pod stavbu sú už vykúpené,“ prezradil ďalšie plány Foltán.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 463
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 935
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 622
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 764
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu