Rozsudok v kauze vedenia zámku a prepustenej pracovníčky padne v októbri

Dnes už bývalá pracovníčka bojnického múzea bojuje na súde za neplatnosť výpovede, ktorú od zamestnávateľa dostala. Myslí si, že ide o odplatu za to, že upozornila na pomery v bojnickom zámku.

Na bojnickom zámku Dáša Michalcová pracovala viac ako devätnásť rokov. Na bojnickom zámku Dáša Michalcová pracovala viac ako devätnásť rokov. (Zdroj: Petit Press)

BOJNICE. Dáša Michalcová vlani upozornila vedenie Slovenského národného múzea na možné nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami na bojnickom zámku, kde pracovala viac ako devätnásť rokov. Išlo o zákazky v hodnote státisícov eur pre tri firmy s tým istým majiteľom. Vzápätí však od múzea dostala výpoveď z organizačných dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michalcová sa preto rozhodla obrátiť na súd pre neplatnosť skončenia pracovného pomeru. Podľa jej právnej zástupkyne Marianny Leontiev, sudkyňa avizovala vynesenie rozsudku na ďalšom pojednávaní 10. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Závažné nedostatky

Dáša Michalcová svoje podozrenia oznámila listom priamo generálnemu riaditeľovi Slovenského národného múzea Viktorovi Jasaňovi. Ten vo februári 2015 poveril hlavnú kontrolórku Slovenského národného múzea Danielu Nehézovú podozrenia preveriť.

Kontrolórka skutočne zistila zásadné nedostatky pri verejnom obstarávaní. Išlo o vytváranie fiktívnych faktúr, ktoré neboli riadne evidované, objavila aj závažné nedostatky pri preplácaní faktúr. K prerokovaniu záverov kontroly však v pôvodnom aprílovom termíne nedošlo, až v auguste bola kontrolórka podľa vlastných slov na ministerstve kultúry nútená podpísať zmenené výsledky kontroly.

Hovorca Ministerstva kultúry Jozef Bednár vtedy obvinenia odmietol. „Nie je pravda, že by niekto nútil Danielu Nehezovú meniť výsledky kontroly na bojnickom zámku. Správa z kontroly sa nemenila a bola uzavretá," reagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolórka skončila

V auguste 2015 Nehezová podala trestné oznámenie na generálnu prokuratúru z dôvodného podozrenia na marenie výkonu kontroly. Žiadala preskúmanie kontrolou zistených záverov, ako aj to, aby sa jej podaním nezaoberali policajti v Prievidzi, ale iný útvar orgánov činných v trestnom konaní. Žiadosti, aby prípad nevyšetrovala polícia v Prievidzi, však prokuratúra nevyhovela.

Trestné stíhanie sa ani nezačalo a prievidzská polícia prípad v januári 2016 odložila. Vyšetrovateľ vo veci vypočul iba jedného svedka, a to riaditeľa múzea.

„Ján Papco priniesol okolo sto strán dokumentov, pričom vedel dôveryhodne vysvetliť okolnosti, ktoré kontrolórka Nehézová namietala. Navyše všetko, čo tvrdil, mal podložené listinným dôkazmi,“ vysvetlila trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.

SkryťVypnúť reklamu

Vypočuť aj oznamovateľku Nehézovú bolo podľa Antalovej zbytočné, lebo podala trestné oznámenie.

Daniela Nehézová už v SNM nepracuje, pracovný pomer s ňou múzeum ukončilo dohodou.

Organizačné zmeny

Riaditeľ bojnického múzea Ján Papco odmieta, že výpoveď Dáši Michalcovej súvisela s oznámením jej podozrení.

„V čase výpovede v dôsledku dlhšie pripravovanej organizačnej zmeny sme o jej podnetoch o údajnom nehospodárnom nakladaní s verejnými prostriedkami ani nevedeli. O jej podozreniach sme sa dozvedeli vlastne až zo súdneho spisu,“ tvrdí Papco.

Podľa Dáši Michalcovej však zmena organizačnej štruktúry nasledovala hneď po tom, čo sa o tému začali zaujímať médiá.

„Ponáhľal sa, aby ma vyhodil skôr, ako vyjde článok a on mohol tvrdiť, že ma neprepustili za oznámenie korupcie, ale že o mojom prepustení bolo rozhodnuté dávno predtým,“ tvrdí Michalcová.

Podľa Papca bola Michalcová prepustená pre nadbytočnosť. „Zlúčilo sa oddelenie marketingu a tvorby animovaných programov s oddelením múzejnej komunikácie a služieb návštevníkov. Jej agenda bola prerozdelená. Jej nadbytočnosť súvisela s riešením efektivity, odbornosti a profesionality v súvislosti s pripravovanými inováciami v oblasti múzejnej komunikácie v rámci služieb návštevníkom,“ vysvetlil Papco.

Michalcová však tvrdí, že na súde múzeum nedokazuje jej nadbytočnosť, ale dehonestuje jej prácu a spochybňuje jej profesionalitu.

„Slovenské národné múzeum dnes nepreukázalo potrebnosť a efektivitu prijatia organizačnej zmeny, ktorou sa mala stať pani Michalcová nadbytočnou," vyjadrila sa po druhom pojednávaní advokátka Linda Mendelová, ktorej pomoc Michalcovej sprostredkovala Nadácia Zastavme korupciu.

„Riaditeľ Slovenského národného múzea Viktor Jasaň a riaditeľ Múzea Bojnice Ján Papco si na pojednávaní viackrát protirečili, čo vo mne posilňuje presvedčenie, že na výpoveď pre Dášu Michalcovú bol iný dôvod, ako múzeum oficiálne prezentuje," povedal riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.

Požiadala o ochranu, dostala informácie

Dáša Michalcová sa v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti obrátila aj na Ministerstvo vnútra a Ministerstvo kultúry. Ministerstvo vnútra vec postúpilo na vybavenie Prezídiu Policajného zboru.

„V zmysle uvedeného zákona, osoba, ktorá sa domnieva, že bol voči nej urobený pracovnoprávny úkon, s ktorým nesúhlasí, môže požiadať inšpektorát práce o pozastavenie účinnosti tohto pracovnoprávneho úkonu. Práve Národnému inšpektorátu práce Košice postúpilo prezídium oznámenie Dáši Michalcovej,“ reagoval tlačový odbor ministerstva vnútra.

„V rámci zákonných právomocí nemôžeme zasahovať do pôsobnosti a rozhodovacej právomoci iných štátnych orgánov. O týchto skutočnostiach, ako aj o možnosti podať trestné oznámenie, ak zastáva názor, že bol spáchaný trestný čin, bola pani Michalcová informovaná,“ píše v stanovisku ministerstvo.

Slavěna Vorobelová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa a kontroly Národného inšpektorátu práce v Košiciach potvrdila, že podnet od Prezídia Policajného zboru dostali.

„Pani Michalcovej sme zaslali odpoveď, kde bola informovaná o možnostiach ako postupovať vo veci pracovnoprávnych vzťahov v súvislosti s jej podaním,“ povedala Vorobelová.

Nakoľko lehoty na poskytnutie ochrany pozastavením pracovnoprávneho úkonu, s ktorým ako zamestnanec nesúhlasila, uplynuli, nebolo možné úkon doručenia výpovede pozastaviť, konštatovala.

Podľa Vorobelovej úrad bývalú zamestnankyňu múzea informoval aj o možnosti napadnutia neplatnosti skončenia pracovného pomeru na súde.

„Ďalšou možnosťou bolo podanie podnetu na miestne príslušný inšpektorát práce, ak sa domnievala, že boli porušené jej práva vyplývajúce z pracovného pomeru. Bol jej poskytnutý kontakt na inšpektorát práce. Podľa informácie z Inšpektorátu práce Trenčín však takýto podnet zo strany Dáši Michalcovej nebol,“ uzavrela Vorobelová.

Žiadne nedostatky

Ministerstvo kultúry, ktoré Michalcová tiež požiadala o ochranu, jej podnet postúpilo na prešetrenie Slovenskému národnému múzeu ako jej príslušnému zamestnávateľovi, informoval hovorca ministra kultúry Jozef Bednár.

„Zároveň sme požiadali ministerstvo financií o vykonanie vládneho auditu zameraného na kontrolu nakladania s verejnými zdrojmi na bojnickom zámku,“ dodal.

Úrad vládneho auditu, ktorý v Slovenskom národnom múzeu Bojnice skúmal hospodárnosť a účelnosť vynaložených finančných prostriedkov v rokoch 2010 až 2015, však žiadne závažné nedostatky nezistil.

„Aj keď vládny audit nepotvrdil podozrenia pani Michalcovej, treba povedať, že konala v dobrej viere a toto je konanie nemôže byť dôvodom na výpoveď," vyjadril sa riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.

„Pre nás je dôležité, že nedostatky majú charakter nízkej závažnosti a v nijakom prípade neovplyvnili výsledky súťaží. My sa z nich poučíme, aby sme sa im v budúcnosti vyvarovali. Dôkazom, že audit nezistil žiadne závažné porušenie zákona, je skutočnosť, že múzeum nedostalo žiadnu pokutu,“ argumentoval Papco.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 270
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 513
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 197
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 065
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 040
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 613
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 869
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 365
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 561
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 54 561
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 321
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 669
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 889
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 360
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 975
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 561
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 54 561
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 321
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 669
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 889
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 360
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 975
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu