CHRENOVEC-BRUSNO. Trombity či píšťaly, ktoré vznikli pod rukami ľudového majstra Michala Ondrejoviča Dubniceje, využívajú pri svojich vystúpeniach členovia Dedinského folklórneho súboru Hájiček. Pôvodným povolaním tesár z hornonitrianskej obce Chrenovec-Brusno sa však vo svojej tvorbe už niekoľko desaťročí venuje i ďalším výrobkom, ktoré súvisia s ovčiarstvom a salašníctvom.
„Začal som asi v roku 1974 alebo 1975 a chodieval som k pánovi Jozefovi Lenhartovi, majstrovi ľudovej umeleckej výroby z Bojníc, zaúčať sa. Sám som si hneď nevedel poradiť, ako okolo toho robiť. Keď pracoval, pozeral som sa a podľa toho som začal aj ja," pripomenul svoje začiatky Ondrejovič, ktorý vždy doniesol Lenhartovi aj nejaký svoj výrobok ukázať.
„Keď som prišiel so svojou prvou fujarou, pozerajú, hovoria, dobre píska, dobré je to, ale to sa ti len podarilo. To nie je, že by si na prvý raz niečo také urobil. Ale mali pravdu, keď som už ďalšie robil, už neboli také dobré," doplnil.
Umelec potom začal postupne s výrobou črpákov a črpáčkov, soľničiek, výrobkov, ktoré súvisia so salašníctvom. K výrobe trombít, ktoré vo svojich vystúpeniach využíva aj folklórna skupina Hájiček, sa dostal cez jej vedúceho Emila Trgiňu mladšieho.
„Mali sme požičanú jednu z Bratislavy a vedúci nemal pokoja, hovoril mi, že by som aj ja mohol jednu takú urobiť. Tak som ju pomeral, popozeral, ako vyzerá a začal som potom aj trombity robiť," priblížil.
Na jeho trombity okrem Hájička hrávajú aj folkloristi z Partizánskeho či Moravy.
„Musím doniesť krivý vyrastený snet, nechám ho uschnúť, opracujem ho z vonkajšej strany, rozpílim napoly, vydlabem na hrúbku štyri milimetre, naspäť zlepím glejom a obalím v konope. Originálne sa však obaľuje v čerešňovej kôre, s tým je však veľa roboty," opísal tvorbu trombít Ondrejovič.
Výrobe nástrojov či iných výrobkov z dreva sa ľudový majster venuje najmä v zimnom období. To, čo vyrobí a či vôbec niečo vyrobí, však podľa jeho slov závisí od nálady, akú má.
„Keď na to nemáte náladu, musí to človek nechať tak, inak výrobok pokazí," dodal.
Svoju tvorbu prezentoval ľudový majster na viacerých výstavách na Slovensku i v zahraničí, je nositeľom aj niekoľkých ocenení. K ľudovej výrobe priviedol aj svojho syna, ktorý vo voľných chvíľach vyrába remene, pracky či misky.