NITRIANSKE PRAVNO. Takmer štyridsať umeleckých kováčov, absolventov strednej umeleckej školy v Kremnici z celého Slovenska i zo zahraničia, sa stretlo na šiestom ročníku podujatia Jurčove dni. Súčasťou akcie bola aj výstava umeleckých diel z ich komornej tvorby, aj viacerých maturitných prác.
Uchytili sa
Stretnutie pomenovali po Benediktovi Jurčovi, učiteľovi umeleckých remesiel a bývalom riaditeľovi Strednej umelecko-priemyselnej školy, založenej ešte v roku 1966. Počas jeho učiteľskej praxe, za viac ako päťdesiat rokov, odbor umelecké kováčstvo vyštudovalo viac než tristopäťdesiat mladých ľudí.
„Som rád, že väčšina študentov sa tomuto ťažkému, nie jednoduchému remeslu nespreneverila,“ privítal prítomných Jurčo.
Dôkazom podľa neho je približne päťdesiat kováčskych dielní na Slovensku, ktoré majú svoje logo a uznávanú značku. Mnohí absolventi školy sa uchytili pri reštaurovaní historických pamiatok, kovových brán, mreži a iných súčastí zámkov hradov a iných historických budov, kde musia používať pôvodné techniky ako v minulosti. Umeleckí kováči zo Slovenska majú podľa neho dobré meno aj v zahraničí.
„Napríklad Peter Štafen má už niekoľko rokov svoju dielňu vo Francúzsku a podieľal sa na obnove pamiatok aj vo Versailles. Sú však aj takí, ktorí pokračovali v štúdiu na Akadémii umenia v Banskej Bystrici a stali sa z nich renomovaní sochári,“ pochválil sa svojimi žiakmi Jurčo.
Kuli pred divákmi
Kováči, predvádzali svoje umenie priamo pred divákmi. Rozžeravili železo v príručných vyhniach a vytvárali z neho rôzne ozdoby, kované plastiky, sochy. Stanislav Žilavý a Miroslav Juhás z Nitrianskeho Pravna so spolužiakom Karolom Kováčom, ktorý teraz žije v Třebíči, pracovali na štylizovanom olympijskom ohni.
Postupne sa k nim pridali aj ďalší Cyril Mihálik z Nových Zámkov, Titus Anďal z Dediny Mládeže pri Komárne ale tiež Igor Koital so Zlatoviec a Braňo Morávek z Martina. Vytvorili dielo, ktoré po ďalšej úprave umiestnia v miestnom parku. Umeleckí kováči sa totiž dohodli, že tie artefakty, ktoré na stretnutí vytvoria, venujú obci, aby tak postupne vytvorili ojedinelú galériu tohto druhu umenia na Slovensku.
Keď je remeslo poslaním
Počas tohoročného stretnutia tam odhalili plastiku, ktorú v minulom roku spoločne vytvorili Jakub Cmarko, Jozef Uhrecký a Michal Kačmár a pomohli aj ostatní účastníci stretnutia.
„Dali sme jej názov Sloboda. Chceli sme ňou vyjadriť slobodu tvorby a snahu umeleckých kováčov o zachovanie tohto nezvyčajne ťažkého, ale krásneho remesla, ktoré nie je obyčajným remeslom, ale poslaním, vysvetlil jeden z autorov Jakub Cmarko.
