HORNÁ NITRA. Je v poriadku, ak niekto vyhodí akumulátorovú autobatériu k odpadkovým košom na sídlisku? A koľko ich je na čiernych skládkach, v lesoch, na poliach. Porušuje takto človek alebo organizácia zákon? Pýta sa náš čitateľ Kristián.
V zmysle zákona odpadoch, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 2016, boli mestá povinné svoje všeobecne záväzné nariadenia uviesť do súladu s novým zákonom do 30. júna tohto roku. Všetky mestá v nových nariadeniach použité batérie a akumulátory ukladať na verejné priestranstvá mesta alebo do zberných nádob určených na komunálny odpad z domácností výslovne zakazujú.
Existujú tri spôsoby, ako sa vybitých batérií a akumulátorov bezplatne zbaviť. V prvom rade zákon distribútorom ukladá povinnosť zabezpečiť ich spätný zber na svojich predajných miestach bez ohľadu na ich výrobnú značku a na dátum ich uvedenia na trh.
„Zber použitých batérií a akumulátorov nemožno viazať na kúpu novej batérie alebo akumulátora, alebo iného tovaru a musí byť pre konečného používateľa bezplatný,“ hovorí zákon o dopadoch.
Druhý spôsob, určený vo všeobecne záväzných nariadeniach miest, je kalendárový zber. O tomto zbere mestá informujú obyvateľov vopred v mestských novinách, prostredníctvom rozhlasu alebo na internetovej stránke.
Tretia možnosť je odovzdať akumulátor v zbernom mieste v čase prevádzkových hodín. V Bojniciach je zberný dvor umiestnený v oplotenom areáli technických služieb na ulici Rybníčky 6, v Prievidzi na Garážovej ulici 1. Ekosklad v Handlovej sídli Na Scheiblingu a v Novákoch zberňu odpadov nájdete v oplotenom areáli firmy Vepos, na Námestí SNP. Batérie je možné bezplatne odovzdať aj v niektorých predajniach domácich potrieb.
Pri odovzdaní nebezpečných odpadov je však potrebné predložiť doklad totožnosti.
Ak použité batérie odložíte pri nádobách na komunálny odpad, nebodaj v prírode, dopustíte sa priestupku, za ktorý hrozí pokuta až do výšky dvetisícpäťsto eur.