PRIEVIDZA. Aktuálne zvýšenie cien kurzov autoškôl je podľa Františka Králika z autoškoly Akva oprávnené.
Väčšina nami oslovených prievidzských autoškôl cenu zdvihla približne o dvadsať percent na päťstopäťdesiat eur v máji, ďalšie zdraženie však nevylučujú. Vyžiadala si ho novelizácia zákona o autoškolách, pre ktorý budú musieť do výučby zaviesť digitálne technológie. Ak autoškola všetky potrebné inovácie do praxe nezavedie do 30. novembra, okresný úrad jej zruší registráciu.
Ceny museli ísť hore
Digitalizácia autoškôl si podľa Králika vyžiada vysoké náklady.
„Do každého vozidla musíme namontovať GPS zariadenie, ktoré sníma nielen pohyb auta, ale aj to, ktorý učiteľ v ňom sedí a ktorý žiak práve jazdí. Navyše zaznamená aj to, či je k autu pripojený prívesný vozík, keďže žiaci v autoškole musia absolvovať aj niekoľko hodín jazdy z vozíkom,“ vysvetlil František Králik.
To však podľa neho nie je všetko. Snímačom musia byť vybavené aj všetky triedy schválené na výcvik, v ktorej bude prebiehať vyučovanie a do všetkých musí byť zavedený internet. Ďalej je to prevádzka týchto zariadení, za ktoré budú platiť mesačné poplatky, ale aj školenia pre učiteľov a zamestnancov autoškoly.
„Či chceme alebo nechceme, ceny kurzov museli ísť hore,“ povedal.
Podľa Milana Ľahkého však GPS zariadenia nie sú jediným dôvodom zdražovania, ceny kurzov v autoškolách podľa neho boli dlhodobo podhodnotené.
„V máji sme ceny kurzov zvýšili o dvadsať percent a ešte uvažujeme o ďalšom zvýšení o desať percent,“ prezradil Ľahký.
Presná evidencia
Po novom bude prevádzka autoškoly plne digitalizovaná. To znamená, že učitelia nebudú vypisovať triedne knihy, zošit o prevádzke vozidla ani iné doklady v papierovej forme. Nový systém prinesie vyššiu kvalitu výučby a žiaci budú mať k dispozícii plne digitalizované všetky študijné materiály a testy.
Podľa Jána Hanzela z autoškoly Hal však nový systém kvalitu výučby nezlepší. Podľa neho sa začne vytrácať osobnosť inštruktora, ktorý bude musieť sledovať presne stanovený počet hodín časovo a nie obsahovo, skomplikuje to individuálny prístup k žiakovi a z učiteľa urobí štatistu vo výcvikovom vozidle.
„GPS systém nevie posúdiť, či uchádzač jednotlivé situácie zvláda a či s ním môže prejsť k ďalším úlohám,“ povedal Hanzel.
Nový systém však zároveň kontrolu zlepší.
„Každý žiak bude mať svoju čipovú kartu – token. Ak príde na hodinu teórie neskôr, čítačka mu už lekciu nezaregistruje a bude si ju musieť nahradiť. Uchádzač o vodičský preukaz už nebude môcť žiadať učiteľa, aby mu zapísal jazdu, na ktorej fyzicky nebol.“ Podľa Králika sa tak podstatne obmedzí neúčasť a vymeškávanie.
„Zariadenia zabezpečia presnú evidenciu o výcviku. Budú pravdivé,“ konštatoval Králik, podľa ktorého to môže byť pre mentalitu Slovákov veľmi zložitá vec.
Projekt za milióny
Jednotný informačný systém v cestnej doprave bude po spustení zahŕňať tri okruhy služieb. Prvým je práve jednotný informačný systém pre správu autoškôl a získavanie vodičského oprávnenia. Ten pomôže hlavne začínajúcim vodičom.
Ďalej systém na elektronizáciu výučby, výcviku a celkové zefektívnenie procesu nadobúdania odborných spôsobilostí v cestnej doprave, ktorý bude určený najmä pre profesionálnych vodičov a podnikateľov v cestnej doprave.
Tretí okruh sa má zamerať na technické služby, kam patrí napríklad evidencia povinných emisných a technických kontrol. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky na projekt získalo takmer 26 miliónov eur z európskych peňazí.
Autoškola Akva, ako jedno z dvadsiatich stredísk vzdelávania učiteľov autoškôl na Slovensku, už s demoverziou programu pracuje.
„V súčasnosti v systéme hľadáme chyby, ktoré oznamujeme Slovenskej komore výcvikových zariadení autoškôl, a tá to postúpi organizácii, ktorá je zodpovedná za správny chod systému,“ vysvetlil.
