PRIEVIDZA. Spoločnosť Brose zorganizovala deň otvorených dverí, na ktorom predstavila svoje plány a ukázala stav výstavby fabriky aj výrobu produktov.
Firma je partnerom medzinárodného automobilového priemyslu a dodáva komponenty pre viac ako štyridsať automobilových značiek. Prievidzský závod sa špecializuje na výrobu zdvíhačov okien, elektromotory pre zdvíhače a tiež zdvíhače zadných dverí.
Prvé oznámenie o plánovanej investícii v Prievidzi firma vydala minulý rok v máji, v októbri položili základný kameň fabriky a hoci vo výrobnej hale stále prebiehajú stavebné práce, prvé autá s komponentmi „made in Prievidza“ už vyrobili.
„Už teraz sme z Prievidze dodali zdvíhače zadných dverí do sedemdesiatichpiatich nových Volkswagenov Passat, vyrobených v predsériovej výrobe,“ povedal konateľ spoločnosti Axel Mallener. Ostrý štart výroby plánujú na začiatok roka 2017, kompletné dobudovanie celej fabriky však predpokladajú až po roku 2020.
Záujem o prácu je veľký
Ako informovala Ľuboslava Müllerová z oddelenia ľudských zdrojov, v súčasnosti firma zamestnáva sto ľudí a počas prvých piatich rokov by ich počet mal narásť na sedemsto.
„Nemáme problém získať ľudí, aktuálne máme tritisícpäťsto žiadostí o prijatie do zamestnania,“ povedala.
K platovým podmienkam sa však konateľ vyjadrovať nechcel. Podľa jeho slov počet záujemcov o prácu vo firme je signál, že výška platov je úplne v poriadku. Po dokončení závodu bude súčasťou areálu aj materská škola a fitness centrum pre zamestnancov.
Budúcich pracovníkov budú školiť dve stredné školy v regióne.
„V septembri s predsedom trenčianskeho samosprávneho kraja podpíšeme dohodu o duálnom vzdelávaní, do ktorého budú zapojené dve stredné školy v Handlovej a v Prievidzi. Za tri roky bude z týchto dvoch škôl vychádzať okolo tridsať špecialistov,“ povedal Mallener.
V hale budú lietať drony
Podľa jeho slov závod bude vybavený modernými technológiami. Osvetlenie s nízkou spotrebou energie zabezpečí rovnakú intenzitu svetla po celý deň, materiál budú pracovníkom podávať roboty, v hale budú premávať vlaky a lietať plnoautomatické drony.
„Drony budú celý čas lietať okolo regálov, skenovať kódy na materiáloch a inventarizovovať ich,“ vysvetlil.
Tlačia na ministerstvo
Možný problém však Axel Mallener vidí v zlej cestnej infraštruktúre regiónu.
„V prvej fáze bude prichádzať a odchádzať maximálne dvadsaťpäť kamiónov za deň, to skoro nie je cítiť. Keď však budeme vyrábať viac a denne príde sto alebo stopäťdesiat kamiónov, to už bude problém.“
Podľa konateľa sa snažia negatívne dopady dopravy minimalizovať, preto kamióny zo závodu prechádzajú na hlavnú cestu cez Handlovku po starom vojenskom moste a neobývanou časťou obce Koš.
Podľa konateľa región potrebuje lepšiu infraštruktúru a ako významný investor sa Brose snaží tlačiť na ministra dopravy, aby sa urýchlili práce na výstavbe ciest. Nechali si spracovať aj štúdiu, aké náklady by si vyžiadali úpravy prievidzského letiska, aby na ňom mohli pristávať lietadlá, ktoré firma vlastní.
Podľa konateľa obrat firmy bude na budúci rok okolo stopäťdesiat až dvesto miliónov eur, po spustení výroby v roku 2017 by mal stúpnuť na pol miliardy ročne.
„Som veľmi spokojný, že sme sa rozhodli investovať v Prievidzi,“ uzavrel Axel Mallener.
