BOJNICE. Rozdiel vo vzhľade parku na bojnickom a prievidzskom brehu rieky Nitry býva počas leta odlišný už na prvý pohľad. Zatiaľ čo okresné mesto svoju časť udržiava pravidelne pokosenú, osadilo lavičky, smetiaky a vybudovalo ohniská pre ľudí, bojnická strana vyzerala ešte donedávna ako prales. V niektorých úsekoch burina dorástla do výšky dvoch metrov, obrovská žihľava znemožňovala pohyb po chodníkoch, ktoré sa strácali pod bujnou neupravovanou vegetáciou.

Vedenie Bojníc sa bráni, že nejde o mestské pozemky, ale majetok urbáru. Urbaristi to však vidia inak.
Pozemkové spoločenstvo bývalých urbaristov mesta Bojnice nemôže podľa prvého podpredsedu Tomáša Reisa udržiavať mestský park.
„Na bojnickej strane vyzerá oproti tej prievidzskej otrasne,“ priznal.
Na bedrách urbáru
„Toto leto sme na jeho údržbu vyčlenili vyššiu sumu peňazí oproti ostatným rokom. Viem, stále je to málo, ale my sa o park nedokážeme starať tak, ako sa patrí. Nemáme na to techniku ani odborníkov,“ vysvetlil.
Dodal, že už viackrát mesto žiadali, aby si pozemky vzalo do prenájmu za symbolickú cenu. K dohode však nedošlo.
„Som presvedčený, že nikde na Slovensku mestský park neudržiava iná organizácia ako mestská. Bojnice sa ale o park nestarajú a mesto ho necháva na bedrách vlastníkov,“ povedal prvý podpredseda urbáru.
Rokovali bez výsledku
Prednosta bojnického mestského úradu Daniel Palacka argumentuje zákonom o majetku obcí. „Nemôžeme spravovať cudzie pozemky,“ vysvetlil.
Aká je predstava mesta o budúcnosti zelenej zóny, však nepovedal. Mesto si je podľa neho vedomé, v akom stave sa v súčasnosti park nachádza.
V auguste už prebehlo aj pracovné stretnutie zástupcov mesta a urbáru. K žiadnemu výsledku ale nedospeli.
„Bolo to prvé stretnutie, ďalšie budú v najbližších dňoch,“ povedal Palacka. Dodal však, že „pokiaľ z toho bude park, bude to chvíľu trvať.“

Nič z toho nemajú
Urbár z týchto pozemkov nemá podľa podpredsedu žiadny osoh.
„Máme s tým iba starosť. Platíme vysoké dane, lebo pozemky sú vedené ako ostatné plochy. Z tých sa platí neporovnateľne vyššia daň ako za lesné pozemky, lúky alebo pasienky. Je to okolo tisíc eur ročne, plus sa o pozemky staráme a nemáme z toho absolútne žiaden úžitok,“ posťažoval sa zástupca urbáru.
Poukázal aj na fakt, že okrem kosenia musia likvidovať odpad, ktorý do parku ľudia vynášajú a riešiť musia aj prespávajúcich bezdomovcov.
„Sústavne tam treba niečo robiť,“ doplnil Reis.
Podľa jeho slov údržba areálu stála urbár ročne tisícpäťsto eur. Pre neustále sťažnosti od ľudí sa však toto leto o pozemky starali viac, úmerne teda narastú aj náklady. Podpredseda urbáru ale tvrdí, že parkovú úpravu nikdy nedosiahnu.
„Mal by sa o to postarať nejaký odborník. Park potrebuje vyčistiť od burín, potrebuje audit stromov, okrasnú zeleň. Rastú tam napríklad staré topole, ktoré dožívajú a ohrozujú ľudí. My sme ich už chceli vypíliť, ale mesto nám to nedovolilo, lebo je to park. Ak sa stane nešťastie, bude neskoro,“ upozornil.