HANDLOVÁ. Na Námestí baníkov odhalia pri príležitosti tohtoročných osláv dňa baníkov sochu svätej Barbory. Bronzovú plastiku vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik. Nebude to však tradičná socha svätice, patrónku baníkov bude zobrazovať v detskom veku sediacu na fontáne.
Desaťročná svätica
Detskú figúru autor zvolil so zámerom, aby priestor poľudštila.
„Chcel som, aby dielo prijala aj verejnosť láskavým pohľadom, aby to bolo pre nich milé, aby som ľudí nezaťažil veľkým kumštom,“ vysvetlil.

Svätci sa v umeleckých dielach zobrazujú s atribútmi – tradičnými poznávacími znakmi, ktoré sú pre jednotlivé cirkevné postavy charakteristické. U svätej Barbory je to veža s tromi oknami, v ktorej bola väznená a martýrska palma znázorňujúca jej mučenícky osud. Napriek tomu, že handlovská Barbora bude ešte dieťaťom, Rudolf Cigánik tieto atribúty do sochy zakomponoval.
„Keď mala Barborka desať rokov, netušila, že bude obetovaná a svätá, musela sa s niečím hrať. V jednej ruke má banícky lampáš v tvare vežičky s tromi oknami, druhou rukou sa hrá s palmovou ratolesťou. Tie atribúty tam teda sú prítomné nenútenou formou. Dokonca aj jej korunka je zakomponovaná na streche vežičky,“ opísal sochu Rudolf Cigánik.
Raritná pečiatka
Socha bude mať výšku stodvadsať centimetrov, takže dieťa bude zobrazovať takmer v životnej veľkosti. Podľa autora je dôležité, že bude vyhotovená z plnohodnotného materiálu.
„K mladosti Barborky sa bude jemne patinovaný bledučký bronz výborne hodiť,“ myslí si autor. Teší sa aj z jej umiestnenia na fontáne.
Na Námestí baníkov mesto v súčasnosti dokončuje prípravné stavebné práce.
„Fontána a socha Barborky bude pre zvedavcov prístupná z chodníkov, ktoré práve budujeme,“ avizovala hovorkyňa mesta Viktória Moravčíková Timurová.
Spolu so sochou Rudolf Cigánik vytvorí aj príležitostnú pečiatku s motívom mladej Barborky. Tou handlovská pošta opatrí všetky zásielky odoslané počas troch dní od 10. do 13. septembra.
Banícku tradíciu má zažitú
Rudolf Cigánik je známy predovšetkým ako uznávaný autor poštových známok, venuje sa však aj medailérstvu, voľnej grafike, maľbe, knižnej ilustrácii a príležitostne aj sochárskej tvorbe. Vytvoril pamätnú tabuľu osadenú pri pamätníku baníckej tragédie v Handlovej z 10. augusta 2009.
„Pochádzam z baníckej rodiny, otec bol baník, bratia boli baníci, tú tradíciu mám zažitú. Patrím ku generácii, ktorá mala s baňou priamy kontakt,“ povedal handlovský výtvarník.