PRIEVIDZA. Zaradenie šiestich športov schválili hlasovaním delegáti 129. zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Rio de Janeiro.
Tridsaťročnej trénerke Športovej školy karate Prievidza sa tým splnil športový sen. V uplynulej sezóne bola mládež ŠŠK Prievidza najlepšia na všetkých Slovenských pohároch a majstrovstvách Slovenska. Juniorské družstvo v zložení Nikoleta Merašická, Ľudmila Bačíková a Ema Brázdová získali zlato na K1 Paris open a K1 v Salzburgu.
Karate sa o olympiádu pokúšalo aj predtým, prečo ho MOV schválil až teraz?
– Ak si dobre pamätám, rozhodovalo sa o tom v roku 2009, vtedy bolo karate v jednom balíku s golfom, baseballom, softballom, koliečkovými korčuľami a squashom. MOV vybral v tajnom hlasovaní golf. Najväčším mínusom pre karate bola v tom čase roztrieštenosť športových organizácii či neprehľadnosť pravidiel súťaže pre bežného diváka.
Už je to s pravidlami lepšie?
– Svetová federácia karate urobila maximum, menili sa chrániče, bodovanie či udeľovanie trestov. Celkovo sa sprehľadnila cela súťaž. Kata, disciplína zostáv s predpísanými obrannými a útočnými technikami proti imaginárnemu súperovi, sa nerozdeľuje do štýlov a nesúťaží sa na body ale pavúkovo tak, že víťaz z prvého kola postupuje do ďalšieho, podobne ako v tenise. Rovnako je to aj v kumite, a tak divák vidí zreteľne, kto a za čo získal body a či vyhral zápas. Majstrovstvá sveta sú raz za dva roky a môže na nich štartovať len jeden pretekár za krajinu a kategóriu.

Má najpopulárnejší slovenský karatista Roman Volák nádej na olympijskú medailu?
– Roman nerobí karate v pravom zmysle slova, ale takzvaný free style, efektné vystúpenia so zbraňami na hudbu alebo bez nej. A to nie je športové karate, takže nie.
Aj v Prievidzi máme niekoľkonásobných majstrov sveta. Sú nádejnými olympionikmi?
– Rovnako ako Roman Volák, žiaľ nie. Súťažia v tradičnom karate organizácií WUKF, WTKA, WKC a ďalších, no MOV prijal karate v zastúpení Svetovej federácie karate (WKF). Takže ak sa chcú športovci tradičného karate prebojovať na olympiádu, musia sa preorientovať na športové karate a súťažiť v omnoho silnejšej konkurencii.
Kto zo Slovákov má podľa vás najväčšiu šancu prebojovať sa na hry v Tokiu?
– Teraz majú najviac našliapnuté Ingrida Suchánková, ktorá minuloročnú sezónu zakončila v hodnotení svetovej ligy ako jednotka, ďalej Viktória Semaníková alebo Matúš Lieskovský. V kata by to mohla byť napríklad Dorota Balciarová.
Máme nejaké želiezko v ohni aj v Prievidzi?
– Myslím si, že hneď niekoľko. Druhé miesto vo svetovom rebríčku WKF za japonskou reprezentantkou okupuje šestnásťročná Ema Brázdová, Ľudmila Bačíková je pätnásta. Olympijské hry sú až za štyri roky, mohli by byť vo forme. Brázdová sa v tejto sezóne stala majsterkou Slovenska v juniorskej aj seniorskej kategórii.
Ako bude prebiehať nominácia na olympiádu v karate?
– To ešte nie je presne stanovené, vieme len, že základom bude svetová liga Karate K1 a poradie v jej rebríčku. Ďalej to budú majstrovstvá sveta.
Je karate populárny šport?
– Asi každý druhý človek, ktorého poznám, chodil v detstve na karate. Vie minimálne počítať po japonsky, alebo si pamätá názvy jednotlivých techník. Takmer v každom meste, či väčšej obci je nejaký karate klub alebo krúžok. Slovenský zväz má niečo cez sedemdesiat klubov. Karate cvičia deti od piatich rokov až po veteránov a najviac obsadené kategórie sú desať až štrnásťročné. Napríklad na slovenských pohároch mládeže do dvanásť rokov štartuje do štyristo detí. Ale, to je len špička, karate cvičí omnoho viac detí, nie všetky na súťažnej úrovni. Podobná členská základňa je aj v ostatných štátoch sveta, takže áno, myslím, že karate je viac populárne ako golf.
Aké výhody prináša karate?
– Okrem pravidelnej pohybovej aktivity, ktorá znižuje riziko vzniku civilizačných chorôb ako cukrovka či vysoký krvný tlak, sa môžu priaznivci naučiť sebaobrane a tá sa v dnešnej dobe určite zíde. Tiež cieľavedomosť, sebaovládanie či sebadisciplínu. Tí, čo sú šikovní precestujú celý svet, doteraz sme boli v Jakarte, Paríži, Salzburg, Zürichu, Lisabone či Guadalajare. No o štyri roky sa môžu karatisti dostať do Tokia a predstaviť sa na tatami pod piatimi kruhmi. To je absolútny vrchol, čo môže športovec počas svojej športovej kariéry dosiahnuť. Mne sa už jeden sen splnil, karate je konečne olympijské. Teraz mám však nový. Ísť do Tokia ako trénerka.
