NITRIANSKE PRAVNO. Krásu a úžitok drotárstva, pôvodného remesla na Slovensku, sa snažia objaviť a zároveň oživiť účastníci vzdelávacieho projektu v rámci tvorivých dielní vo Vyšehradnom, miestnej časti Nitrianskeho Pravna.
Záujem aj z iných regiónov
Drotárstvo na hornej Nitre síce nepatrí medzi tradičné remeslá, ale vďaka hŕstke nadšencov prežíva aj v tomto regióne. Najmä jeho dekoračná zložka.
„Preto sme sa rozhodli pripraviť na letné obdobie projekt praktického školenia, v rámci ktorého by sa záujemcovia mohli naučiť základom drotárstva, vysvetlila Amália Lomnická, predsedníčka občianskeho združenia na podporu kultúry hornej Nitry K-2000, ktoré tvorivé dielne pripravilo v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi a občianskym združením Vyšehrad Nitrianske Pravno.

Organizátori pôvodne predpokladali, že drotárstvu sa budú chcieť priučiť mladí ľudia, študenti.
„Prihlásili sa nám však dve desiatky záujemcov, medzi ktorými sú aj starší ľudia, dokonca prevažne ženy, a to nielen z regiónu hornej Nitry, ale tiež zo Zvolena, Ivanky pri Dunaji, ba aj z Moravy. Niektorí sa už drotárstvu dlhšie venujú a prišli sa v ňom zdokonaliť,“ zdôraznila Lomnická.
Kamienky v medenom drôte
Účastníci už absolvovali úvodnú teoretickú časť, v rámci ktorej sa oboznámili s históriou drotárskeho remesla, ktoré slovenských drotárov preslávilo po celom svete. Mali si možnosť pozrieť aj exponáty zo zbierok Považského a Hornonitrianskeho múzea a súkromnej zbierky Rastislava Haronika z Vyšehradného. Pod vedením lektorov Ladislav Fabša z Považskej Bystrice a Tibora Bartoša z neďalekých Nedožier-Brezian sa postupne naučia základným technikám práce s drôtom.
„Vyskúšali si už prácu so železným drôtom a v tretej lekcii sa učili opletať kamienok tenkým medeným drôtom. Z kamienkov vytvárali malú rybičku, ktorá má šupinky z drôtu. Opletanie je totiž jeden zo základných spôsobov, ktorým starí majstri opletali keramiku, prípadne sklené nádoby, aby ich spevňovali a skrášľovali,“ povedal Tibor Bartoš. Podľa neho sa na ďalších stretnutiach naučia vyrábať aj rôzne úžitkové a iné ozdobné predmety.
Na záver projektu sa uskutoční výstava v priestoroch Hornonitrianskeho múzea zložená z drotárskych výrobkov účastníkov tvorivých dielní a ďalších exponátov. Účastníci celého cyklu zároveň získajú certifikát o jeho absolvovaní.