PRIEVIDZA. Modelovaciu hmotu, špajdle, farby a ďalšie materiály či pomôcky využívali minulú stredu deti, ale aj dospelí, ktorí zavítali na tradičné prázdninové tvorivé dielne do Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Vytvárali hradisko Vyšehrad.
Témy podujatí, ale aj materiály, s ktorými deti pracujú, sa menia. Menia sa aj návštevníci, i keď niektorí sa každú stredu vracajú.
Pocta známej archeologičke
O hradisku Vyšehrad sa v Hornonitrianskom múzeu nehovorilo náhodou.
„Tento rok si pripomíname nedožité významné výročie našej bývalej kolegyne archeologičky Marty Remiašovej. Práve ona robila na Vyšehrade desať rokov systematický archeologický prieskum,“ povedal múzejný pedagóg Ján Vingárik a pokračoval: „Spolu s brigádnikmi a nadšencami objavila množstvo zaujímavých nálezov, ktoré sú v zbierkach Hornonitrianskeho múzea. V našich expozíciách ich môžu vidieť aj deti, ktoré k nám chodia na prázdninové tvorivé dielne.“

Minulú stredu sa dozvedeli veľa zaujímavostí o Vyšehrade, ktorý je hlavným predstaviteľom slovanského hradiska v našom regióne.
„Hovorili sme s deťmi, ako boli hradiská konštruované, čo sa v nich nachádzalo. Samotné opevneniea boli drevozemné, čo znamená, že ich základom bola drevená palisáda. Vytvárali ju zarážaním drevených kolov do zeme,“ vysvetlil Vingárik.
Deti si vytvárali hradisko z modelovacej hmoty a drevené koly nahrádzali špajdľami. Podľa múzejného pedagóga „chlapci a dievčatá mohli pri tvorbe maximálne využiť svoju fantáziu, no vychádzali sme zo skutočnosti, ako boli hradiská kedysi budované.
Témy aj materiály menia
Prázdninové stredy v Hornonitrianskom múzeu mali počas júla mimoriadny úspech. Takmer na každé podujatie prišli aj organizované skupiny detí, napríklad z letných táborov.
„Snažíme sa, aby boli témy pestré a vychádzali z toho, čo môžu návštevníci vidieť v múzeu,“ zdôraznil Vingárik.
Menia sa aj materiály, s ktorými deti pracujú. Počas júla napríklad využili textil pri téme modrotlač, z drôtov zas vyrábali raky a kraby.
„V auguste nás čakajú dokonca sušené kvety, čo je asi jeden z najnáročnejších materiálov, pretože ho musíme pripravovať s dostatočným časovým predstihom,“ prezradil múzejný pedagóg.
Prichádzajú aj zďaleka
Pri vytváraní hradiska Vyšehrad sme vyrušili Máriu Kočnerovú, ktorá na tvorivé dielne prišla s dcérami Hankou a Máriou.
„Bývame v Nitre, v Prievidzi sme na prázdninách u babky. Využili sme možnosť príjemne a tvorivo prežiť predpoludnie. Páči sa nám nielen samotná práca, ale zaujala nás aj prednáška o Vyšehrade, ktorá bola prispôsobená deťom,“ pochválila návštevníčka podujatia.
Desaťročný Michal Katreniak bol v Hornonitrianskom múzeu po prvý raz. Vytváranie hradiska ho veľmi zaujalo. Prezradil, že je z Rimavskej Soboty, v Prievidzi bol na prázdninách.
Naopak pravidelne navštevuje prázdninové stredy v múzeu Andrea Šimkovičová z Bojníc so synom Matúšom a Dcérou Nelou.
„Chodíme do múzea opakovane a s nadšením. Na jednej strane vypĺňam na podujatí deťom voľný čas, na strane druhej im tvorivé dielne veľa dávajú. Sú zruční a v múzeu sa môžu naplno prejaviť, pretože mnohé materiály, s ktorými pracujú, doma nemajú. Navyše sú medzi ďalšími deťmi, takže je to určite veselšie, ako by si niečo vytvárali doma. Sme teda spokojní“ vyzdvihla Bojničanka.