HANDLOVÁ. Deň bielych ruží reaguje na najväčšiu tragédiu v histórii slovenského baníctva z 10. augusta 2009, keď v bani v Handlovej zahynulo následkom výbuchu dvadsať baníkov a banských záchranárov. Spomienka vyvrcholila večer položením kvetov k Pamätníku baníkov na Ulici 29. augusta.
Sviečky horeli celý týždeň
Keď Handlovou otriasla informácia o výbuchu a obetiach, obyvatelia sa spontánne stretli pri pamätníku baníkov a zapálili prvé sviečky. Ako vo svojom príhovore pripomenul primátor baníckeho mesta Rudolf Podoba, ľudia si sľúbili, že tieto sviečky budú svietiť dovtedy, kým nevynesú posledné telesné pozostatky mŕtvych baníkov.
„Sviečky horeli celý týždeň a kvety sme tu kládli nielen my, ale každý, kto Handlovou prechádzal," povedal primátor.
Baníctvo nepatrí pod gilotínu
Pre šéfa rezortu práce Jána Richtera je pamätník baníkov aj veľkým mementom.
„Som presvedčený, že vláda využije všetky existujúce nástroje na ochranu a zabezpečenie dôstojných pracovných podmienok spĺňajúcich európske štandardy,“ povedal minister.
Ako ďalej uviedol, budúcnosť baníctva na hornej Nitre je aktuálnou otázkou, ktorá by mala byť predmetom rokovania súčasnej vlády. Jedna vec je podľa jeho slov ekonomika samotnej ťažby, druhá je politika zamestnanosti.
"Mojím záujmom je zhodnotiť, či z pohľadu štátu je lacnejšie ďalej investovať do ťažby uhlia, zachovať zamestnanosť a istú sociálno-ekonomickú úroveň obyvateľstva, alebo či postupne hľadať a vytvárať nové podmienky.“
Priklonil sa skôr k druhej alternatíve, „ale v žiadnom prípade to neriešiť gilotínou, jednorazovým rozhodnutím ťažbu uhlia ukončiť. Aj napriek tomu, že to nemusí byť vždy ziskové, spoločenský záujem vnímam ako veľmi veľký," dodal.
Súd pokračuje
Deň bielych ruží sa začal o 9.30 h rozozvučaním zvonov na Kostole sv. Kataríny, ktoré tak pripomenuli posledné spojenie s baníkmi v podzemí. Počas dňa mohli delegácie položiť kytice kvetov k pamätníku v širšom centre mesta, ako i na cintoríne pri Pamätníku obetí banských nešťastí na hornej Nitre.
Kauzu tragického výbuchu v bani, ktorý si vyžiadal životy dvadsiatich mužov, Okresný súd v Prievidzi uzavrel ešte vlani začiatkom mája. Trojicu pracovníkov Hornonitrianskych baní Prievidza, obžalovaných z prečinu všeobecného ohrozenia, samosudca odsúdil na niekoľkoročné tresty odňatia slobody, ako i zákaz výkonu činnosti vedúcich pracovníkov. Rozsudok ešte nie je právoplatný, keďže obhajcovia obžalovaných i prokuratúra sa odvolali. Kauzou by sa teda mal zaoberať Krajský súd v Trenčíne. Termín verejného zasadnutia zatiaľ vytýčený nie je.
"Spis bol Krajskému súdu v Trenčíne predložený v marci tohto roka. Odvolací senát si musí spis najprv naštudovať, čo si vyžiada určitý čas. Ide o skutkovo aj právne komplikovanú trestnú vec, spis má viac ako 4300 listov, samotný rozsudok Okresného súdu Prievidza má 69 strán," informoval hovorca trenčianskeho súdu Roman Tarabus.
Pamätný deň
Desiaty august ako Deň obetí banských nešťastí, ktoré si doposiaľ vo svojej histórii vyžiadali 466 obetí, určila novela zákona, ktorú poslanci národnej rady schválili v roku 2010. Symbolom tohto dňa sú biele ruže. Biela ako symbol nevinnosti a zelené lístky ako symbol nádeje, že sa už nič také nestane.