CIGEĽ. Od roku 2008 pôsobí v Cigli občianske združenie Vrchvoda. Hlavným cieľom jeho členov je starostlivosť o kvalitu života a životného prostredia v Cigli a na hornej Nitre.
„Teší nás každý úspech našej milej dedinky, susedov, obyvateľov, dobrovoľníkov, združení. Sami sa staráme o dobré meno Cigľa a hornej Nitry, popularizujeme zaujímavé osudy ľudí a vzácnosti, napríklad tradície, ktoré máme. Naším poslaním je všeobecný trvalo udržateľný rozvoj obce, zvyšovanie kvality života obyvateľov, spolupráca na rôznych úrovniach,“ predstavil združenie Vrchvoda jeho člen Ivan Kadlečík.

Zachraňujú lipu
Aktivisti z Cigľa organizujú rôzne ekologické projekty, dobrovoľnícke brigády, sadia stromčeky, pripravujú výlety, besedy, školenia, koncerty, súťaže, fašiangové a ďalšie tradície v Cigli. Popularizujú región, podporujú služby a cestovný ruch, publikujú na internete v médiách, vydávajú časopis. Podieľajú sa na kultúrnom, spoločenskom, športovom a ekologickom živote v obci.
„Vyjadrujeme silný odpor proti niektorým aktivitám andezitových ťažobných a dopravných spoločností. Nesúhlasíme s devastáciou prírody, krajiny, majetku a kvality života obyvateľov dediny. Životné prostredie si treba chrániť ako seba samých,“ zdôrazňuje Kadlečík.
Občianske združenie Vrchvoda má na svojom konte viacero úspešných aktivít. Nedávno vyriešili problém s nesprávnym názvom obce na ceste medzi Prievidzou a Sebedražím, pretože Cigeľ sa správne píše s krátkym i.
„Pomohli sme vyše päťstoročnej lipe pri kostole v Cigli, aby prežila v dobrom zdraví ďalšie desaťročia a prihlásili sme ju do súťaže Strom roka 2016. Vybudovali sme Malú oázu pri vodnej nádrži s altánkom a informačnou tabuľou, robili sme Európske solárne dni, šarkaniádu, letecké dni, sadíme stromčeky, čistíme pramene a potôčiky. Zvíťazili sme na súťaži vo varení guláša Cigliansky Guláš Fest 2016, publikovali sme množstvo informácií z miestnej a farskej kroniky, údaje o histórii a súčasnosti našej obce a regiónu. Od prvého ročníka spoluorganizujeme súťaž v kosení ručnou kosou Cigeľská kosa, taktiež tradičné fašiangové slávnosti so symbolickým pochovávaním Basy a mnohé ďalšie,“ vymenoval Kadlečík.
Majú mnoho plánov
Združenie Vrchvoda ocenila za aktivity obec Cigeľ, ale aj ministerstvo životného prostredia.
„Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporujú. Pripojiť sa k nám môžu noví členovia, dobrí susedia z celej hornej Nitry,“ vyzval Kadlečík.
Z aktivít, ktoré ich v najbližšom období čakajú, spomenul valné zhromaždenie združenia či vydanie už ôsmeho čísla časopisu Vrchvoda.
„Začíname prípravné práce na projekte renovácie partizánskych bunkrov na vrchole kopca Vrchvoda a radi by sme vybudovali vyhliadkovú vežu v našom chotári. Chceme tiež zachovať hmotné a nehmotné pamiatky na banskú hnedouhoľnú činnosť v našom chotári,“ dodal Kadlečík.
V súťaži Dobrí susedia má Občianske združenie Vrchvoda z Cigľa číslo 24. Hlasovacie kupóny sú zverejňované v MY Hornonitrianskych novinách.
