PRIEVIDZA. Na detektívov sa zahrali prázdninujúce deti počas tvorivých dielní, ktoré pre ne tradične pripravilo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi.
„Dielničky v tomto roku venujeme rôznym svetovým osobnostiam umenia, literatúry a našich dejín,“ vysvetlila Jana Hvojniková z Regionálneho kultúrneho centra.
Priestor dostal aj slávny literárny detektív Sherlock Holmes.
„Za pomoci príslušníkov Okresného riaditeľstva Policajného zboru a Mestskej polície v Prievidzi sme pre malých účastníkov pripravili rôzne stanovištia, kde museli preukázať svoje vedomosti, postreh, ostré zmysly, zručnosti aj kreativitu, ale najmä detektívne schopnosti. Na každom stanovišti dostali body, za ktoré potom získali certifikát,“ spresnila Hvojniková.
Jedným z prvých stanovíšť bolo preskúšanie, či deti dokážu poskytnúť prvú pomoc, čo museli aj demonštrovať na figuríne. Riešili tiež niektoré dopravné situácie, pomocou zvláštnych okuliarov si vyskúšali, ako sa pohybuje vodič pod vplyvom alkoholu, spoznávali výstroj policajtov a preukázať museli aj svoju fyzickú zdatnosť. Pomocou lupy tiež lúštili záhadný nápis.
Najviac ich však zaujímala daktyloskopia, podľa ktorej detektívi dokážu usvedčiť páchateľov. Sami si mohli vyskúšať urobiť vlastné odtlačky prstov.
„V júli podobným spôsobom deti už spoznávali Pabla Picassa či Marca Chagalla. V ďalších dielničkách to budú napríklad Coco Chanel, Juraj Jánošík a Charles Darwin,“ dodala Hvojniková.

