NOVÁKY. Do nedávnej čitateľskej súťaže Supertrieda hornej Nitry sa hlasovaním pre jednu z tried zapojila aj Ľudmila Nováková z Kanianky. Oplatilo sa jej to, pretože v žrebovaní sa na ňu usmialo šťastie a získala na jeden víkend elektromobil od Slovenských elektrární.
„V aute sa mi vozilo výborne, pohodlne, oceňujem ticho, ktoré v ňom bolo,“ zhodnotila výherkyňa po víkende, počas ktorého mohla využívať elektromobil.
Prezradila, že s rodinou jazdili nielen v Prievidzskom okrese, ale vybrali sa aj ďalej, k Trenčínu a do Turčianskych Teplíc. Šoféroval syn pani Ľudmily Branislav Novák.
„Jazdilo sa mi perfektne, je to iné, ako pri benzíne a nafte. Oceňujem dobré zrýchlenie, ktoré auto dosahovalo. Elektromobil je výborný na jazdu po meste a regióne,“ pochváli pán Branislav.
Vie si predstaviť, že by mal raz práve elektromobil vo svojej garáži.
„Pokiaľ budú mať v budúcnosti batérie v aute ešte väčšiu výkonnosť a bude lepší dojazd aj do vzdialenejších miest, určite budem nad elektromobilom uvažovať,“ dodal Branislav.
Pomáhajú znižovať emisie
Práve Slovenské elektrárne, ktoré poskytli Novákovcom elektromobil na víkend, majú najviac takýchto vozidiel na Slovensku. Napĺňajú tým svoju iniciatívu znižovať emisie v každodennej prevádzke svojich závodov.
Slovenské elektrárne sprístupnili už osem nabíjacích staníc zdarma pri administratívnych a prevádzkových objektoch elektrární v Bratislave, Novákoch, Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach a Trenčíne. Stanice sú prepojené s riadiacim centrom, ktoré ich monitoruje a zbiera informácie o spotrebe elektrickej energie, ako i počte nabíjaní, či prípadnej potrebe servisného zásahu. Využívajú najmodernejšiu technológiu a umožňujú plné nabitie batérie do dvoch hodín. Celkovo bolo na nich zaznamenaných už 2 864 nabití áut.
Jazdením na elektromobiloch ušetrili Slovenské elektrárne životné prostredie od 227 215 kilogramov oxidu uhličitého. Ďalšie dve nabíjacie stanice sa nachádzajú v Trenčíne a Mochovciach. Tieto však zatiaľ neposkytujú štatistické prehľady počtu samostatných nabíjaní. Výstavba nabíjacích staníc pokračuje aj v priebehu tohto roka, pribudnú rýchlonabíjačky v Bohuniciach a Novákoch.
Ekologickú časť vozového parku Slovenských elektrární tvorí celkovo až stopercentných elektromobilov, ktoré jazdia výhradne len na elektrinu. V súčasnosti sú preto spoločnosťou s najväčšou eko-flotilou na Slovensku. Výhodnosť potvrdzujú aj čísla. Elektromobily najazdia na jedno nabitie stopäťdesiat kilometrov. Pri prejazdení sto kilometrov ušetria viac ako pätnásť kilogramov emisií oxidu uhličitého.
Geografická poloha závodov Slovenských elektrární poskytuje pre zamestnancov ideálnu možnosť plne využívať dojazd týchto áut medzi jednotlivými elektrárňami na jedno dobitie.
Nabíjať môžete aj doma
Hoci sú elektromobily na cestách stále raritou, pomaly si nachádzajú cestu k zákazníkom. Rýchlonabíjačky prepájajú západné Slovensko s východom, nachádzajú sa väčšinou na klasických čerpacích staniciach. Nabitie na nich trvá iba pol hodinu. Elektromobil sa však dá nabíjať kdekoľvek, aj doma v elektrickej zásuvke. Nie je závislý od ceny ropy či benzínu a oslobodený od tankovania ako takého. V premávke netvorí oxid uhličitý, ďalšie emisie a spaliny. Auto je veľmi tiché a jednoduché na ovládanie.
Podporu elektromobility dokazujú Slovenské elektrárne aj v zahraničí. Na medzinárodnú rally elektromobilov eTourEurope 2016 zapožičali zo svojej flotily tímu Adriána Krajňáka najpredávanejší elektromobil súčasnosti.
V poradí tretí ročník populárnych pretekov elektrických áut štartoval 29. apríla v nemeckom Mníchove a vyvrcholil 8. mája v rakúskom Salzburgu. Maratón mal zastávku 7. mája aj v Bratislave. Zúčastnilo sa na ňom celkovo 16 posádok z 9 európskych krajín na elektrických vozidlách rôznych značiek. Cieľom čoraz obľúbenejšieho podujatia bolo poukázať na zvyšujúci sa dojazd a spoľahlivosť elektrických áut, ako aj rozrastajúcu sa sieť rýchlonabíjacích staníc v Európe.
Tím Adriána Krajňáka zvládol celkovo 5 121 kilometrov cez deväť krajín za dvanásť dní. Priemerná súťažná rýchlosť bola takmer 42 kilometrov za hodinu. S celkovým časom 76 hodín a 23 minút obsadil štvrté miesto.
„Sedemdesiatšesť hodín je veľa, ale v tomto čase je zahrnuté aj naše nabíjanie. Keďže sme mali auto s najnižším dojazdom, nabíjali sme najviac zo všetkých posádok. Vo Francúzsku sme mali smolu, pre pokazenú rýchlonabíjačku sme tam stratili skoro päť hodín. V zápchach na diaľniciach sme strávili ďalšie štyri hodiny,“ zhodnotil preteky Adrián Krajňák.

Autor: Barbora Rumpli