Osmani v Uhorsku

Súťaž s Hornonitrianskym múzeum pokračuje piatym kolom.

Sedmohradské knieža a neskôr uhorský kráľ Ján Zápoľský.Sedmohradské knieža a neskôr uhorský kráľ Ján Zápoľský. (Zdroj: ARCHÍV HNM)

Počas leta vám prinášame štvrtý ročník súťaže, ktorú pre vás pripravilo Hornonitrianske múzeum v spolupráci s MY Hornonitrianskymi novinami. V letných vydaniach regionálneho týždenníka budeme uverejňovať zaujímavé články z histórie. Tentoraz sa zameriame na bitku pri Moháči, ktorá zmenila tok dejín a mala významný vplyv aj na územie súčasného Slovenska.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zapojte sa do našej letnej súťaže a hrajte každý týždeň o kolekciu troch kníh: Trenčiansky samosprávny kraj, Štyri svedectvá a Klenoty prírody Trenčianskeho a Zlínskeho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Osmani v Uhorsku

Obliehanie Viedne – sídlo Ferdinanda I. Habsburského – Osmanmi v roku 1529 malo ťažké dôsledky pre Uhorsko – hlavne pre Slovensko, ktoré nastali počas svätomichalského týždňa v roku 1530. Uhorský protikráľ Ján Zápoľský sa na vyplienení Ferdinandových území dohodol so smederevským begom Mehmedom Jahjapašaoglu, ktorý v rámci Uhorska ovládal práve územie Slovenska. Begove vojská však primárne mali vyplieniť južnú Moravu a Dolné Rakúsko. Mehmed napriek tomu nariadil svojim vojskám prekročiť Dunaj na dvoch miestach: pri Ostrihome a Komárne. Dva oddiely sa pustili plieniť Považie, Ponitrie a Pohronie, územia patriace pod Ferdinandovu sféru vplyvu. V septembri 1530 osmanské vojská plienili pozdĺž spomenutých riek. Po Váhu sa dostali k Trnave a cestou vyplienili Hlohovec. Proti prúdu rieky Nitry sa dostali až k Topoľčanom. Oblasť medzi Nitrou a Váhom bola najväčšmi postihnutá. Ďalej na Pohroní sa dostali k Leviciam, Vrábľom, Zlatým Moravciam a Hronskému Beňadiku. Konečná bilancia priniesla tristné výsledky. V Nitrianskej stolici vypálili 80 dedín, v niektorých oblastiach ostala len štvrtina obyvateľstva, zničená úroda, ukradnuté alebo pozabíjané domáce zvieratá, tisíce ľudí odvlečených do otroctva.

SkryťVypnúť reklamu

Sulejman I. Nádherný ešte v roku 1532 nariadil druhé obliehanie Viedne. Vojenské ťaženie však narazilo na odpor pri pevnosti v Kőszegu, ktorú bránil chorvátsky šľachtic Mikuláš Jurišič iba so 700 obrancami. Dokázali vzdorovať tri týždne až do symbolickej kapitulácie. Dôležitá bola skutočnosť, že vďaka tomuto zdržaniu musel sultán upustiť od pokračovania v ťažení na Viedeň, kde sa už medzičasom sústredila armáda cisára Svätej rímskej ríše nemeckého národa Karola V., staršieho brata Ferdinanda I. Tomuto stretu sa chcel sultán vyhnúť. V roku 1533 uzavreli Ferdinand I. a Sulejman I. Nádherný prímerie. Zatiaľ na území Uhorska prebiehali boje medzi Ferdinandom I. a jeho protikráľom Jánom Zápoľským. V roku 1537 bolo prímerie narušené, keď Ferdinand I. vyslal žoldniersku armádu pod velením Jána Katzianera proti osmanskej pevnosti Esseg. Pevnosť sa však ubránila a kráľovu armádu Osmani rozprášili. Ján Zápoľský nakoniec 24. februára 1538 uzavrel s Ferdinandom I. zmluvu vo Veľkom Varadíne. Obaja súperi sa navzájom uznali za kráľov a územie Uhorska si formálne rozdelili. Po smrti Zápoľského mala jeho časť pripadnúť Habsburgovcom. V roku 1540 Ján Zápoľský zomrel, ale k naplneniu zmluvy nedošlo, pretože sa mu narodil syn Ján Žigmund. Vdova po Zápoľskom s podporou varadínskeho biskupa Juraja Martinuzziho a so súhlasom Sulejmana I. Nádherného odmietla uznať Ferdinanda I. a nechala svojho syna vyhlásiť za kráľa Uhorska. Na túto skutočnosť reagoval Ferdinand I. vojenskou výpravou proti Budínu, kde bolo sídlo Zápoľských a ich dvora. Habsburgovi sa mesto dobyť nepodarilo. Jeho vojsko samo muselo čeliť osmanskej armáde, ktorá pritiahla na pomoc vazalským obrancom. Na základe týchto udalostí sa Sulejman I. Nádherný rozhodol raz a navždy vyriešiť situáciu v Uhorsku, keď 29. augusta 1541 obsadil Budín. Celá časť územia Uhorska, ktorú obývali Maďari, sa dostala pod priamu správu Osmanskej ríše. V niekdajšom hlavnom meste kráľovstva bolo zriadené centrum Budínskeho pašalíku (vilájet), ktorý existoval v rokoch 1541 – 1686. V rámci svojho vnútorného administratívneho členenia sa delil na sandžaky, ktorých počet v priebehu času kolísal. Uzavretím karlovického mieru v roku 1699 ostal pod správou pašalíku iba smederevský sandžak a osmanská časť Sremu. Po ich pripojení k Rumélijskému pašalíku prestal Budínsky pašalík definitívne existovať.

SkryťVypnúť reklamu

O časoch osmanských nájazdov sa z Rimavskej Soboty zachovala drevená osmanská píšťala – predmet je možné uvidieť v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi –  ku ktorej sa viaže zaujímavá legenda. Keď cisárske vojská roku 1593 vyhnali zo Sobôtky Turkov, osmanskému begovi Veglianovi sa podzemným tunelom podarilo ujsť do blízkych lesov. Na jeseň zoslabnutého a chorľavého bega objavili dvaja mešťania menom Lopocsy a Zarkóczi, ktorí ho priniesli na nosidlách do mesta. Beg pochádzal z rodu proroka Mohameda a jeho príbuzní zastávali vysoké funkcie v kancelárii Vysokej Porty. Mestská rada sa rozhodla dopraviť bega priamo do Istanbulu. Misiou poverila spomínaných mešťanov Lopocsyho a Zarkócziho. Tí v Istanbule zotrvali skoro celý rok a údajne tak poturčili, že zabudli aj svoj rodný jazyk. Po návrate z Istanbulu priniesli píšťalu, darovanú z vďačnosti za záchranu bega jeho príbuznými. Keď sa na píšťale trúbilo, Turci obišli Rimavskú Sobotu. Neskôr, keď už turecké nebezpečenstvo  pominulo, z veže kostola alebo z radnice, sa každú štvrťhodinu ozýval hlas píšťaly až do roku 1835

Po smrti Sulejmana I. Nádherného sa začal postupný úpadok ríše, ktorý však nebol taký rýchly vďaka mechanizmom jej fungovania. V ríši sa mohol dostať až na najvyššie miesta aj syn chudobného pastiera. Kariérny postup nebol závislý od pôvodu. To umožnilo presadiť sa vysoko schopným jedincom. Za vlády Mehmeda IV. (1648 – 1687) sa presadili dve veľké osobnosti, ktorými boli Mehmed Köprülü a jeho syn Ahmed Köprülü.

SÚŤAŽ

Odpovedzte na dve súťažné otázky a zaradíme vás do žrebovania o kolekciu troch kníh: Trenčiansky samosprávny kraj, Štyri svedectvá a Klenoty prírody Trenčianskeho a Zlínskeho
kraja. Odpovede spolu s kupónom prineste alebo pošlite poštou na adresu redakcie MY Hornonitrianskych novín (Ulica M. Mišíka 6, Prievidza) najneskôr do piatka 5. augusta do 12. hodiny.

OTÁZKY:

1. Čo sa stalo po dobytí Budína v roku 1541?

2. Aké bolo meno bega, ktorého príbuzní darovali jeho záchrancom píšťalu a ku ktorému mestu sa daný predmet a legenda viažu?

V 4. kole ste mali na prvú otázku odpovedať Maďarsko, Dunaj, na druhú úderná ručná zbraň.

Z tých, ktorí odpovedali správne, sme vyžrebovali Miroslava Cvancingera z Bojníc. Kolekciu kníh si môže prevziať v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi na Košovskej ceste.

Autor: Branislav Geschwandtner

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 246
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 500
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 186
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 107
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 970
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 656
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 364
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 532
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 460
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 408
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 419
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 285
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 532
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 460
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 408
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 419
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 311
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 285
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu