HORNÁ NITRA. Počas výletov do prírody mnohí ľudia využívajú na osvieženie vodu z prírodných studničiek. Nad jej kvalitou zväčša neuvažujú, predpokladajú, že v prostredí, v ktorom vyviera, nemôže byť zlá.
Kľúčové je podložie a hĺbka
Podľa vedúceho oddelenia hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bojniciach Jozefa Bašku je väčšina prírodných prameňov vody chemicky vyhovujúca.
„Chémia vody sa rokmi nemení. Keby sme porovnali chemický rozbor konkrétneho prameňa spred dvadsiatich rokov a dnešný, boli by tam iba desatinové rozdiely,“ povedal Baška.
Podľa neho je kľúčové podložie, z ktorého prameň vyviera. Ak sa však prameň nachádza v lesnom prostredí, kontaminácia ľudskou činnosťou je prakticky minimálna.
Zo svojej viac ako tridsaťročnej praxe si prípad poškodenia zdravia po požití vody z prírodnej studničky nepamätá. Riziko je podľa neho minimálne.
„Pokiaľ tam nie je nejaké bodové znečistenie, podložie vodu vyfiltruje a voda je sterilná. Horšie je to s mikrobiológiou. Ak sa jedná o prameň, ktorý je zachytený plytko a filtračná vrstva zeme nie je dostatočne hlboká a nepôsobí ako biologický filter, do vody sa môžu dostať baktérie,“ vysvetlil.
Samosprávy žiadajú zriedka
Prírodné studničky a pramene síce úrad verejného zdravotníctva neeviduje ani nekontroluje, o rozbor vody však môže požiadať ktokoľvek. Pre samosprávy je rozbor bezplatný.
„Robíme to v rámci štátneho zdravotného dozoru. Preto ak príde starosta so žiadosťou o rozbor vody z prírodnej studničky v katastri obce, nebude platiť nič. Vnímame to ako spoločenský záujem. Na to sme tu,“ povedal hygienik.
Žiadostí o rozbor zo strany samospráv je však podľa neho minimálny, častejšie ich o rozbor žiadajú ochrancovia prírody. Zdarma túto službu poskytnú aj majiteľom studní, ktorí nemajú iný zdroj vody, alebo majú v domácnosti kojenca a vodu používajú na prípravu dojčenskej stravy. Pre ostatných je rozbor pitnej vody spoplatnený. Kompletný mikrobiologický, biologický a chemicko-fyzikálny stojí 126 eur.
Mikrobiologický rozbor trvá štyri dni, chemický približne desať až dvanásť dní.
Niektorí si podľa Bašku posudok zatavia a umiestnia k studničke, alebo vyrobia tabuľku s informáciou, či je voda pitná.
„Záleží od iniciatívy starostov. Je dobré, ak svojim obyvateľom a turistom vedia povedať, kedy bol urobený rozbor a s akým výsledkom, aby nevznikali zbytočné fámy,“ uzatvoril Baška.