CHRENOVEC-BRUSNO. Hovorí sa, že svätojánska noc má čarovnú moc, zem otvára svoje poklady, liečivé bylinky a zvieratá vravia ľudskou rečou, na lesných čistinkách tancujú víly a strigy kujú „pikle“ na krížnych cestách.
V minulosti naši predkovia žili v tesnom spojení s prírodou a práve toto obdobie využívali na rôzne magické rituály. Medzi najznámejšie patrí pálenie a preskakovanie svätojánskych ohňov, ktorým sa prisudzovala ochranná moc. Dievčatá vili vence z devätoro lúčnych bylín a darovali ich svojim milým. Bylinky zbierané v tomto období mali čarovnú a liečivú moc.
Zistiť, či je to všetko pravda, sme sa rozhodli v Chrenovci-Brusne práve na sviatok svätého Jána. Stretli sme sa podvečer pred obecným úradom, kde bola pripravená ochutnávka bylinkových elixírov. Nechýbal púpavový a sedmokráskový medík, voňavé fialkové a bazové želé a limonády pripravené z byliniek a zo sirupu z ružových lupienkov. Nechýbal ani mätový likér, ktorý zachutil hlavne dospelým návštevníkom.
Deti sa dozvedeli o svätojánskych zvykoch a spoznali rôzne liečivé bylinky. Najznámejšou svätojánskou je ľubovník bodkovaný, ktorému sa hovorí aj krv svätého Jána. Legenda hovorí, že po sťatí svätého Jána jeho krv vsiakla do zeme a na tom mieste vyrástla táto bylinka. Prečo je to tak, deti hneď zistili, pretože ľubovník obsahuje červené farbivo. Stačilo rozdrviť puky rastlinky medzi prstami a odpoveď bola hneď na svete.
Nasledovalo hľadanie pokladu. Malý škriatok Janko nám v tajomnom odkaze naznačil, že sa máme vybrať pod veľký gaštan v našej obci. Tam nás čakala víla Gaštanka. Po uhádnutí všetkých hádaniek nás pozvala do levanduľového kráľovstva pri škole, kde nás víla Levanduľka privítala voňavými levanduľovými sušienkami. Nakoniec stačilo rozlúštiť poslednú hádanku. Na obrázku od víly bol nakreslený mariánsky stĺp a to bol náš cieľ. Toto miesto sme rýchlo našli a víla Mariánka nám pomohla s hľadaním pokladu. Ten bol ukrytý, samozrejme, pod zlatým papradím a obsahoval sladké cukríkové prekvapenie, bylinkový čaj a háčkovaný štvorlístok pre šťastie pre každého.
Autor: Silvia Švecová