BOJNICE. V blízkej budúcnosti v meste zrejme vyrastú dva ploty. Múr okolo Kúpeľov Bojnice je už vo výstavbe, žiadosť o výstavbu oplotenia, ktoré oddelí pozemky urbáru v mestskej časti Dubnica, už leží na stole bojnického magistrátu.
Právo je na strane majiteľa
Podľa vedúcej oddelenia regionálneho rozvoja a životného prostredia Mestského úradu v Bojniciach Beaty Tihanyiovej, výstavba plotov koloritu mesta neprospieva.
„Niektoré rokmi zaužívané priechody a chodníčky pre peších pomaly miznú. Napríklad chodník z Mojmírovej na Rekreačnú majiteľ uzavrel približne pred piatimi rokmi. Mám obavy, aby to nepokračovalo týmto spôsobom aj ďalej,“ povedala.
Podľa nej to, čo bolo roky zaužívané a tolerované, teraz padá a starousadlíci to berú ako zásah do zaužívaných zvyklostí. Vzápätí však priznala, že mesto nemá ako majiteľovi pozemku zabrániť, aby svoj pozemok oplotil.
„Ak majiteľ splní všetky podmienky v zmysle stavebného zákona, mesto nemá dôvod brániť mu vo výstavbe plota,“ vysvetlila Tihanyiová.
Plot proti čiernym skládkam
Pozemkové spoločenstvo bývalých urbaristov mesta Bojnice podalo oznámenie drobnej stavby minulý rok. Provizórny drevený plot zabraňujúci vstupu na ich pozemky v Dubnici, ktorú už medzičasom odstránili, chce urbár nahradiť plotom z pletiva. Mesto však oznámenie odmietlo, žiada stavebné konanie.
„Musíme vziať do úvahy aj ďalšie faktory, napríklad migráciu zveri,“ vysvetlila Tihanyiová.
Urbár teda žiadosť podal. Podľa jeho podpredsedu Tomáša Reisa jediný dôvod, pre ktorý chcú postaviť plot od Tehelnej ulice, je vyvážanie odpadu na pozemky urbáru.
„Minulý rok sme za likvidáciu čiernej skládky odpadu zaplatili vyše trinásťtisíc eur,“ vysvetlil podpredseda urbáru. Dodal, že nepôjde o oplotenie celého pozemku, ale iba o časť v dĺžke približne stopäťdesiat metrov, ktorá susedí s Tehelnou ulicou.
Podľa jeho slov ľudia, ktorí vyvážajú odpad, vstupujú na ich pozemky práve odtiaľ. Nový plot z pletiva by mal mať výšku meter osemdesiat, brána na poľnú cestu smerom na kaniansku priehradu bude uzamknutá a slúžiť bude iba pre poľnohospodárske družstvo a vozidlá s povolením. Urbár je však podľa neho otvorený rokovaniu s mestom, ako umožniť priechod pre chodcov alebo cyklistov.
„Nám neprekáža, ak niekto na pozemky urbáru vstúpi alebo nimi prejde. Keby tam nevznikali skládky, plot by sme nestavali,“ vysvetlil Reis. Dodal, že pozemkové spoločenstvo háji záujmy dvestosedemdesiatich urbaristov, ktorých v súčasnosti združuje.
Múr má byť pekný
Vo výstavbe je v súčasnosti aj múr okolo bojnických kúpeľov. Aj riaditeľ kúpeľov Slavomír Eliaš argumentuje ochranou majetku kúpeľov, plot podľa neho zvýši komfort pre kúpeľných hostí. Návštevníci totiž údajne nerešpektovali pravidlá správania sa v kúpeľnom areáli.
„Kúpele sú predovšetkým zdravotnícke zariadenie. Neprichádza do úvahy, aby k nám psíčkari chodili venčiť psov.“ Ďalším dôvodom podľa riaditeľa je bicyklovanie a pohyb áut v areáli.
„Cyklisti, ktorí idú z kopca, nezriedka cez kúpele jazdia aj päťdesiat kilometrovou rýchlosťou a ohrozujú tak hostí, predovšetkým starých, zdravotne postihnutých alebo imobilných.“
Návštevníci podľa neho nerešpektovali ani zákaz vjazdu autami do areálu bez povolenia. Ďalším argumentom je ochrana pred zlodejmi.
„Počet krádeží síce v ostanom čase poklesol, boli však roky, kedy sme ich zaznamenali aj vyše tridsať.“
Škody v kúpeľoch podľa Eliaša páchala aj voľne žijúca zver.
„Divá zver, najmä daniele, nám každú zimu zožerú okrasné dreviny a spôsobia škodu okolo pätnásťtisíc eur,“ vysvetlil. Poľovnícke združenie podľa neho tieto škody hradiť odmieta. Plot je podľa riaditeľa jediným možným riešením.
„Nevieme, ako inak zabezpečiť poriadok v kúpeľoch.“
Múr bude podľa Eliaša primeraný, bude architektonickým prvkom kúpeľného priestoru, vstupy budú osadené vežičkami, ozdobený bude sochami.
Kúpele majú podľa riaditeľa historicky rekordnú návštevnosť. „Od roku 2014 sa držíme na rekordnej úrovni, ekonomika je suverénne najlepšia zo všetkých slovenských kúpeľných podnikov,“ uzatvoril Eliaš, podľa ktorého múr návštevnosť kúpeľov negatívne neovplyvní.