PRIEVIDZA. Takmer každý týždeň rieši prievidzská mestská polícia prípady podvodníkov, ktorí sa snažia od ľudí vylákať peniaze na falošnú charitu. Vždy ide o obyvateľov Rumunska.
„Vydávajú sa za nepočujúcich a ľuďom dávajú podpisovať falošné hárky s logami rôznych humanitárnych organizácií. Sfalšované podpisy a sumy peňazí majú potenciálnych darcov povzbudiť, aby darovali bankovky v hodnote desať až päťdesiat. Nezmyselnosť formulácií na papieri je do očí bijúca, napriek tomu sa podvodníkom stále darí klamať svoje obete,“ povedal náčelník Mestskej polície v Prievidzi Ľubomír Pomajbo.
Najnovšie už rumunskí podvodníci nechodia len pred obchodné domy, ale aj na letné terasy či priamo do podnikov.
„V spolupráci s obyvateľmi proti takýmto praktikám bojujeme už niekoľko rokov. V posledných odhalených prípadoch podvodníčky vylákané peniaze vrátili podvedeným,“ spomenul Pomajbo.
Pripomenul, že zahraniční podvodníci maria úsilie tých, ktorí sa snažia získavať peniaze v rámci schválených zbierok. Pokiaľ sa totiž niekto raz oklame, v budúcnosti je opatrný a nedôveruje žiadnym zbierkam.