PRIEVIDZA. Tajomný liečiteľ a jeho letná lekáreň bol názov interaktívneho a kultúrno-vzdelávacieho podujatia pre školskú mládež, ktorým si v Hornonitrianskom múzeu začali pripomínať 230. výročie narodenia lekára Fraňa Madvu. Mladí ľudia sa bližšie oboznámili zo životom a pôsobením trochu zabudnutej, ale významnej osobnosti devätnásteho storočia, o ktorej sa zachovali doslova legendy.
„Madva dokázal za pomoci bylín, ale aj svojich pomerne pokrokových diagnostických metód a vlastných liečebných prostriedkov, vyliečiť ľudí z mnohých chorôb,“ vysvetlil múzejný pedagóg Ján Vingárik.
Študentom najskôr pripomenul, kto Fraňo Madva bol. Narodil sa v Skalici v rodine čižmára. Ako desaťročný sa začal vzdelávať v reholi Milosrdných bratov, kde vďaka frátrovi Anastáziovi získal bohaté vedomosti o liečivých bylinách. Tie potom využil, keď už ako kňaz začal pôsobiť v Nitrianskom Rudne, kde bol duchovne a liečiteľsky činný až do svojej smrti. Chýr o jeho mimoriadnych liečiteľských úspechoch sa rozšíril veľmi rýchlo. Navštevovali ho obyčajní ľudia, aj mnohé osobnosti umenia, vedy, či politiky z celej habsburskej monarchie, ale aj z okolitých krajín, dokonca až z Vladivostoku. Už vtedy pri určovaní diagnóz Fraňo Madva používal takzvanú irisdiagnostiku, čiže pozorovanie škvŕn a patologických zmien očných dúhoviek, zreníc a očného bielka. Vedel tak zistiť nervové ochorenia, tuberkulózu, ale tiež choroby pečene, sleziny a iných chorôb. Pri liečbe využíval predovšetkým liečivé rastliny, rôzne zmesi, tinktúry, všetko overené vlastné receptúry, s ktorýmy vraj vyliečil každý neduh, dodal Vingárik.
Školáci si mohli pozrieť a privoňať k desiatkam sušených i čerstvo natrhaných liečiviek, aj ochutnať čaj napríklad z ľubovníka bodkovaného, ktorý Madva vo veľkom používal. Ale bol to tiež puškvorec, materina dúška, rebríček, skoroceľ, či listy a kôra brezy a iných drevín. Múzeum tak využíva svoj bohatý botanický fond a herbárové položky.
„Zamerali sme sa predovšetkým na svätojánske liečivé rastliny, ktoré kvitnú práve teraz, v čase letného slnovratu. Radili sme kde ich zbierať, ako ich sušiť a používať,“ uzavrel múzejný pedagóg. V Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi si výročie narodenia Fraňa Madvu budú pripomínať po celé leto.