PRIEVIDZA. V lete nastáva pre mnohých rodičov problém, ako zorganizovať voľný čas svojich detí. Nie každý má dostatok dovolenky alebo možností zabezpečiť svojim ratolestiam zaujímavý program a dozor na celé prázdniny. Podľa náčelníka mestskej polície v Prievidzi Ľubomíra Pomajba problémy nastávajú hlavne vtedy, keď sú deti počas dňa bez programu a samé na ulici, kde sa môžu dostať do nevhodnej spoločnosti.
„Realitou býva aj konzumácia návykových látok, tabaku, alkoholu, drog. Negatívne príklady totiž nebezpečne priťahujú a posmešky či nátlak partie sú často prvým krokom k vzniku problémov,“ povedal Pomajbo. Nuda a samota podľa neho môžu mať nepríjemné následky.
„Upozorňujeme rodičov, aby venovali zvýšenú pozornosť tomu, akým spôsobom a v akej spoločnosti deti trávia voľný čas,“ zdôraznil.
Samé doma
Párty s alkoholom, rušenie nočného pokoja, obťažovanie okolia hlučným správaním alebo vyhadzovanie rôznych predmetov z okna, je len niekoľko možných scenárov situácie, keď rodičia nechajú deti doma v noci samé. Najmä tínedžeri by si podľa Pomajba mali uvedomiť, že susedia a v horšom prípade aj polícia budú rodičov detailne informovať, čo sa počas ich neprítomnosti dialo.
Bezpečnosť nadovšetko
Herné zóny a detské ihriská, ktoré prevádzkuje mesto sú podľa náčelníka mestskej polície bezpečné.
„Sú pod dohľadom a prítomnosť viacerých ľudí chráni pred prípadným konfliktom. Oficiálne športoviská sú bezpečnejšie ako hra v opustených alebo okrajových lokalitách,“ vysvetlil Pomajbo. Kúpalisko s plavčíkov je pre dieťa bezpečnejšia alternatíva ako priehrada či rieka.
Deti je podľa náčelníka potrebné poučiť, že počas hry si majú dávať pozor na osobné veci, vaky, mobily, kľúče od bytu, oblečenie a nenechávať ich bez dozoru.
„Pozor aj na cudzích ľudí. Deti majú vedieť, že dospelý má hľadať pomoc u dospelého a nežiadať o ňu dieťa.“
Alkohol
Ľubomír Pomajbo upozorňuje, že deti mladšie ako pätnásť rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich rodičov po dvadsiatej prvej hodine na miestach, kde sa podáva alkohol.
„Mladiství do osemnásť rokov nesmú požívať alkoholické nápoje ani iné návykové látky a sú povinní podrobiť sa dychovej skúške alebo testu.“
Po zmene zákonov zodpovednosť za podávanie alkoholu mládeži už nie je len na predajcoch. Za porušenie zákazu hrozia sankcie pre rodičov. Mestská polícia alkohol u mladistvých pravidelne kontroluje.
Bicyklovanie
V prvom rade je podľa náčelníka dôležité mať bicykel v dobrom technickom stave.
„Osvetlenie a reflexné prvky, ktorých môže byť viacero, zvyšujú viditeľnosť cyklistu pre ostatných účastníkov cestnej premávky.“
Dieťa by malo vedieť bicykel ovládať v každej situácii. Náhle zastavenie alebo vyhnutie sa prekážke by mali rodičia s deťmi nacvičiť. Samozrejmosťou pre deti do pätnásť rokov je aj bezpečnostná prilba, prípadne ďalšie ochranné prvky.
„Ak rodičia kupujú dieťaťu prilbu, je lepšie nechať ho, nech si prilbu vyberie samé. O to väčšia bude jeho motivácia nosiť ju.“
Rodičia by mali vedieť, kde a s kým sa bicyklujú ich deti. Podľa náčelníka sú časté prípady podvodného vylákania bicykla od detí a výnimkou nie je ani krádež s použitím násilia, dokonca aj bicykla v hodnote iba niekoľko desiatok eur. Deti by nemali neuzamknutý bicykel odložiť na verejnom priestranstve, čo často stáva, ak dieťa zaujme iná hra. Odcudzenie bicykla je potom otázkou okamihu.
„Veríme, že deti prežijú tieto prázdniny bezpečne a bez komplikácií. V prípade akýchkoľvek problémov na úseku verejného poriadku, majetku či občianskeho spolunažívania môžete kontaktovať mestskú políciu na tiesňovej linke 159,“ uzavrel Pomajbo.