BOJNICE. V bojnickej zoologickej záhrade museli dnes, 29. júna doobeda po odporučení veterinárom pristúpiť k eutanázii samice vzácneho leva berberského menom Zara.
Ako informovala hovorkyňa zoologickej záhrady Simona Kubičková, Zara mala už niekoľko týždňov neurologické problémy, ktoré jej spôsobovali problémy s chôdzou a koordináciu pohybov.
„Napriek našej snahe a liečbe sa jej zdravotný stav nezlepšoval, žiadne lieky nezaberali, preto sme museli urobiť toto neľahké rozhodnutie," povedala Kubičková s tým, že presné príčiny problémov levice zistí pitva.
Levy berberské dnes žijú len v zoologických záhradách, počet zakladateľov chovnej línie je nízky, čo môže spôsobiť komplikácie počas vývinu, ktoré sa môžu prejaviť neskôr.
„To je aj prípad Zary, u ktorej prvé mesiace života nenaznačovali zdravotné problémy. Jej bratovi Ramzesovi sa darí a pevne dúfame, že to tak zostane aj v budúcnosti," uzavrela.
Levica Gina porodila dve mláďatá leva berberského – Ramzesa a Zaru 30. decembra 2014. Ich otec, mladý samec Aslan, ktorý sa narodil 1. januára 2011, pricestoval do bojnickej zoologickej záhrady v roku 2013 z nemeckej zoologickej záhrady v meste Neuwied.
Berberské levy, ktoré už v prírode vyhynuli, boli rozšírené od Maroka, Tuniska cez Alžírsko až do Líbye a západných častí Egypta. Ich systematické vybíjanie začali už starí Rimania, pretože na gladiátorské zápasy ich potrebovali po stovkách. S príchodom arabskej kultúry sa levy severnej Afriky stali úhlavným nepriateľom ohrozujúcim stáda. V Líbyi bol zabitý posledný jedinec tejto rasy okolo roku 1 700. V severnom Egypte vyhynuli v roku 1 800, v Tunisku bol posledný exemplár zastrelený v roku 1 891. V Alžírsku to bolo v roku 1 893 a v Maroku v roku 1 942. Posledné berberské levy prežili na kráľovskom dvore v marockom Rabate a stali sa základom dnešného chovu asi 80 jedincov tohto druhu chovaného v zoologických záhradách po celom svete.

kh;nr