HORNÁ NITRA. Rojenie je sprievodným javom rozmnožovania včelstva, kedy stará matka uvoľňuje miesto v úli mladšej. Začína sa spravidla v polovici apríla a končí koncom júna. Z úľa vtedy uletí jeden až dva kilogramy včiel, medzi ktorými sú zastúpené všetky vrstvy, od trúdov cez robotnice až po kráľovnú. Uletené včely si nesú potravu asi na tri dni.
Náčelník mestskej polície Prievidza Ľubomír Pomajbo upozornil, že v prípade výskytu roja je potrebné nechať ho na mieste a včely nijakým spôsobom nedráždiť.
„Pokiaľ roj sadne popoludní medzi štrnástou a šestnástou hodinou, je pravidlom, že do osemnástej hodiny určite odletí. Keď sa nachádzal v odľahlej a málo frekventovanej lokalite, odchyt ani nie je potrebný,“ vysvetlil Pomajbo.
Aj napriek tomu, že roj nebýva útočný, v prípade ohrozenia môže byť nebezpečný.
„Včela môže agresívne reagovať na ľudský pot alebo alkohol v dychu. Stačí vypiť jedno pivo,“ upozornil náčelník a doplnil, že pred včelami sa oplatí držať v bezpečnej vzdialenosti.
„Dospelí by mali poučiť hlavne deti. Do príchodu hliadky mestskej polície je vhodné miesto zabezpečiť proti kontaktu s osobami a najmä deťmi, ktoré sú prirodzene zvedavé a nemusia vedieť o prípadných možných následkoch kontaktu s rozzúrenými včelami,“ povedal Pomajbo.
V prípade výskytu roja včiel na území mesta je preto podľa náčelníka potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť a informovať stálu službu mestskej polície na bezplatnom telefónnom čísle 159.

