PRIEVIDZA. Symbolom Hornonitrianskych folklórnych slávností už nebude píšťalka, ale pravnianska výšivka.
Zmena prichádza v čase, keď obľúbené podujatie, ktoré sa posledné roky koná v prievidzskom lesoparku, vstupuje do štvrtého desaťročia.
Srdce aj granátové jablko
Hudobným nástrojom, ktorý sprevádza Hornonitrianske folklórne slávnosti od ich začiatku, je handrárska píšťalka.
„Pochádza z Kamenca pod Vtáčnikom, kde naše slávnosti písali prvé ročníky. Píšťalka, ktorá bola vyobrazená v logu slávností, však nebola tá pravá kostená handrárska, čo nám mnohí vyčítali,“ povedala Ľudmila Húsková, riaditeľka regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, ktoré je hlavným organizátorom slávností

Nové logo sa podujal vytvoriť akademický architekt Rastislav Nemec.
„Motív, ktorý zvolil, nevybral náhodne. Predchádzal mu dlhodobý výskum, hľadanie takého prvku, ktorý by v skratke vyjadril identitu nášho regiónu. Nakoniec sa priklonil k jedinečnej pravnianskej výšivke, ktorú nielen on považuje za skvost,“ zdôraznila Húsková.
V pravnianskej výšivke sa spája viacero motívov, srdce ako symbol lásky, kvet, domček ako symbol rodiny, granátové jablko ako symbol úrodnosti. Ich výtvarnou štylizáciou vytvoril Rastislav Nemec nielen nové logo Hornonitrianskych folklórnych slávností, ale celý vizuálny dizajn podujatia, ktorý budú organizátori postupne napĺňať.
„Veríme, že si folkloristi i široká verejnosť na nové logo zvyknú, obľúbia si ho a časom sa naučia podľa neho na prvý pohľad Hornonitrianske folklórne slávnosti rozoznať,“ zdôraznila Húsková.
Priestor pre rómsku kultúru
Novinkou v rámci slávnosti bude nový program s názvom Mosty.
„Cieľom tohto projektu je rozvíjanie prejavov tradičnej rómskej kultúry, teda tanca, spevu, tradičných remesiel, kuchyne. Určený je hlavne deťom z neziskovej organizácie Spokojnosť. Pod vedením odborných lektorov absolvovali počas mája a júna viacero tvorivých dielní s touto tematikou,“ priblížila Húsková.
Na pódiu v lesoparku sa tieto deti predstavia so speváckym vystúpením v sprievode rómskej ľudovej hudby Bartošovcov zo Žiaru nad Hronom.
Podľa Húskovej „má projekt svoj význam, pretože hoci v našom regióne žijú rómski obyvatelia, prejavy ich tradičnej etnickej kultúry sa úplne vytrácajú. Hornonirianske folklórne slávnosti sa tak po prvý raz stanú aj platformou pre ich prezentáciu.“
Ako chutia obce regiónu
V prievidzskom lesoparku začnú Hornonitrianske folklórne slávnosti dnes, 24. júna o 14. hodine, v sobotu 25. júna bude program pokračovať od 17. hodiny.
Okrem folklórnych skupín a súborov z hornej Nitry a malých folkloristov sa môžu diváci tešiť aj na vystúpenie folklórnych súborov Váh a Rozsutec.
Húskovú teší, že súčasťou slávností bude opäť gajdošský program. Upozorňuje aj na špeciálny medailón venovaný Milanovi Chvastekovi, ktorý stál pri zrode folklorizmu na hornej Nitre.
„Inšpiratívnym vybočením zo zavedenej programovej štruktúry bude vystúpenie hudobného tria Pacora, ktoré sa žánrovo pohybuje medzi folklórom a džezom,“ spomenula Húsková.
Novinou na slávnostiach v rámci sprievodných podujatí bude prezentácia tradičnej kuchyne obcí regiónu.