ZEMIANSKE KOSTOĽANY. Obec, ktorá je v súčasnosti známa predovšetkým veľkými priemyselnými podnikmi, má bohatú históriu. Dokazuje to nová monografia Zemianskych Kostolian, ktorá v týchto dňoch uzrela svetlo sveta.
Pri príležitosti 685. výročia prvej písomnej zmienky o dedine ju uvedú do života.
Zdroj informácií
Starostka Zemiansky Kostolian Jana Školíková hovorí, že ich obec má bohatú históriu, no málokto ju podľa nej pozná.
„Spätá je nielen s poľnohospodárstvom, remeslami a cirkvou, ale jej rozvoj výrazne ovplyvňovalo pôsobenie viacerých šľachtických rodov,“ zdôraznila starostka.
Podľa nej by mal každý poznať dejiny svojho rodiska, aby naň mohol byť patrične hrdý.
„Verím, že práve monografia bude zdrojom takýchto informácií. Doposiaľ sme ich vydávali v podobe rôznych brožúr či buletinov, ktoré však boli zamerané len na najdôležitejšie údaje o dedine,“ priblížila Školíková.
Monografia Zemianskych Kostolian má vyše tristo strán a vyšla v náklade tisíc kusov. Obec na jej prípravu a vydanie dala 28-tisíc eur.
„Publikáciu sme začali pripravovať už vlani na jar, preto sme aj náklady rozdelili do dvoch rokov,“ vysvetlila starostka.
Dobové dokumenty
Monografiu Zemianskych Kostolian pripravoval tím ľudí, na čele s riaditeľkou Hornonitrianskeho múzea Ivetou Géczyiovou a fotografom Lukášom Grešnerom, ktorí sa podieľali už na zostavovaní monografií viacerých obcí a miest regiónu.
„Čitateľ nájde v monografii okrem súčasných fotografií aj množstvo dobových dokumentov, rodinných snímok, múzejných predmetov a fotoreprodukcie kultúrnych pamiatok z archívu Pamiatkového úradu SR,“ priblížil Grešner, ktorý bol autorom jednotlivých kapitol tvorivým partnerom, pretože jeho fotografie majú vysokú výpovednú hodnotu.

Niektoré fotografie do publikácie vytvoril Lukáš Matoušek a zberateľ František Kučiak z Handlovej poskytol historické pohľadnice. Knihu graficky spracoval Imrich Gáplovský.
Spomienky rodáka
Reprezentatívna knižná publikácia Zemianskych Kostolian má podtitul Dedina s bohatstvom minulosti a prítomnosti.
„Je prvou knihou rozprávajúcou príbehy dedinskej pospolitosti, ktorá od nepamäti žila na pravom brehu rieky Nitry,“ povedala spoluzostavovateľka diela Iveta Géczyová.
Podľa nej „v dvanástich kapitolách kolektív autorov podáva v chronologicky usporiadanom prehľade ucelený obraz o dianí v lokalite, ktorého základom sú znalosti a fakty podložené archívnymi dokumentmi, muzeáliami, publikovanými poznatkami i záznamami z kroník a cennými informáciami pamätníkov.“
Monografia ponúka pohľad na historické medzníky v živote obce, nechýba opis okolitej prírody, architektúry či pamiatok. Jednotlivé kapitoly sa venujú aj vzdelávaniu v obci, kultúrnemu dianiu, ale aj športu.
„Záverečná časť predstavuje spomienky rodáka, jedného zo zástupcov rodu Kostoláni, s ktorým je spojené dianie v tejto lokalite,“ dodala Géczyová.