HORNÁ NITRA. Po aerobiku či zumbe milovníci cvičenia čoraz viac objavujú jumping. Nie skákanie, ale skôr dupanie na malých trampolínach je stále populárnejšie aj na hornej Nitre.
Zaujímavosťou je, že po cvičení na trampolíne neprichádza svalovica. Práve to je pre mnohých lákavé.
Do výšky neskáču
Priekopníčkou jumpingu na hornej Nitre je Soňa Bartošová. V Prievidzi sa s ním prvý raz predstavila pred piatimi rokmi. Odvtedy záujem oň neustále narastá, a to nielen v mestách, ale aj v mnohých dedinách okresu. Na trampolínach sa cvičí v telocvičniach, kultúrnych domoch či na školských chodbách.
„Nejde o skákanie na trampolíne hore-dole, ale skôr o dupanie do trampolíny, o kroky. Do výšky sa skáče na veľkých trampolínach. Na malých cvičiaci zaťahuje všetky svaly, snaží sa dupať. Tým vydáva viac energie a spaľuje tuky,“ priblížila Bartošová.
Zdôraznila, že pri skupinovom cvičení hrá hudba a inštruktor predcvičuje rôzne kroky. Nejde podľa nej o žiadne zložité choreografie, pretože jumping má byť jednoduchý.
„Cvičenie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Podstatné je, aby sa človek nenechal na začiatku odradiť, keď nevládze. Súvisí to sa kapacitou pľúc, ktoré pri jumpingu dostávajú zabrať. Čím viac však človek cvičí, tým sa kapacita jeho pľúc zvyšuje. Cíti to potom napríklad aj pri prechádzkach či túrach, keď sa toľko nezadýcha,“ vysvetlila inštruktorka jumpingu.
Každému, kto chce cvičiť na trampolíne a má nejaké zdravotné ťažkosti, odporúča, aby sa poradil s lekárom. Má však skúsenosti, že pri mnohých chorobách jumping pomáha. Samozrejme, ak má niekto napríklad vysoký krvný tlak, cvičí menej, zvolí si vlastné tempo.
Muži sú v menšine
Jumpingu prepadli všetky generácie. Na trampolínach cvičia deti aj ženy po šesťdesiatke.
„Mužov je oveľa menej ako žien, ale aj medzi nimi sa nájdu nadšenci, ktorým toto cvičenie učarovalo,“ zdôraznila Bartošová.
Pripomína, že cvičiť nie je potrebné v miestnostiach, ktoré majú vysoký strop, pretože sa neskáče do výšky. Nejde podľa nej ani o nebezpečné cvičenie, pri ktorom by hrozili pády. Samozrejme, ak človek dodržuje všetky zásady a odporúčania inštruktora.
„Z trampolíny sa nesmie zoskakovať. Cvičiaci by sa tiež nemali zohýnať, aby sa im nezatočila hlava,“ spomenula Bartošová.
Jumpingu sa venuje už niekoľko rokov a tvrdí, že ju stále veľmi baví.
„Ak mám zlý deň, pri cvičení na trampolíne sa vždy výborne odreagujem, prípadne sa zbavím nahromadenej energie,“ dodala Bartošová.