HORNÁ NITRA. Na prelome apríla a mája zasiahli Slovensko nočné a ranné mrazy. S odstupom pár týždňov záhradkári na hornej Nitre vedia lepšie zhodnotiť, ktoré druhy ovocia boli najviac postihnuté.
Kôstkoviny, ako sú marhule či slivky, ale ani hrušky či orechy tento rok v regióne s najväčšou pravdepodobnosťou takmer vôbec zbierať nebudeme.
Tešme sa na jahody
Najsilnejší mráz, mínus päť stupňov, bol na hornej Nitre 26. apríla.
„Kôstkové druhy ovocia, ale aj hrušky mali vtedy už malé plôdiky. V tomto štádiu sú na mráz najcitlivejšie. Môžem preto povedať, že u tohto ovocia došlo, žiaľ, takmer k stopercentnému zamrznutiu,“ informoval tajomník okresného predstavenstva Slovenského zväzu záhradkárov v Prievidzi Miloš Polcer.

Mráz podľa neho pokračoval aj v ďalších dňoch v závere apríla a na začiatku mája. Napriek tomu majú záhradkári nádej na úrodu jabĺk, pretože nie všetky odrody boli v plnom kvete, prípadne niektoré neboli vôbec rozkvitnuté.
„Na prekvapenie, aj keď jahody boli čiastočne poškodené mrazmi, budú mať slušnú úrodu. U ríbezlí či malín sme poškodenie nezaznamenali, takže je u nich predpoklad bežnej úrody,“ optimisticky predpovedá skúsený pestovateľ.
Pripomenul, že mráz v spomínanom období nebol len prízemný. Dôkazom sú orechy, ktoré dorastajú až do výšky desať metrov a v súčasnosti je na ne smutný pohľad, pretože majú takmer holé konáre.
„Orechy tento rok nebudú. Listy však na nich ešte vyrastú,“ zdôraznil Polcer.
Ovocie asi zdražie
Dlhoročný záhradkár upozornil, že pri niektorých druhoch ovocia pár plodov mrazy prežilo, bude však problém ich udržať do zberovej zrelosti.
„Obaľovače, ktoré spôsobujú červivosť plodov, sa budú 'predbiehať', ktorý skôr nakladie vajíčko. Asi sa pre pár plodov neoplatí robiť chemickú ochranu,“ myslí si Polcer.
Naopak odporúča, aby záhradkári urobili zvlášť v tomto roku letný rez stromov, aby na jar budúceho roka mali pri reze menej roboty.
Niektorí záhradkári na hornej Nitre sa snažili ovocné stromy pred mrazmi chrániť postrekom, ale aj kúrením a zadymovaním. Pri tak silnom mraze však ani takéto opatrenia nepomáhajú.
„Takáto ochrana je účinná len pri istom vegetačnom štádiu stromov, rozhodujúca je aj výška teploty. Ešte pri mínus dvoch stupňoch Celzia môžeme zadymovať a postrekovať s vedomím, že úrodu aspoň čiastočne zachránime,“ povedal Polcer.
Predpokladá, že tento rok bude ovocie drahšie, aj keď bude podľa neho záležať od dovozcov a obchodníkov, aká bude konečná cena pre spotrebiteľov.
Repríza z roku 2007
Podobný mráz ako v tomto roku, si pamätajú záhradkári na hornej Nitre z roku 2007. Mráz sa objavil viac dní po sebe počas apríla, teplota klesala tri stupne pod nulu. Mráz bol ešte aj 1. mája.
„Kôstkoviny boli v plnom kvete, jablone na začiatku kvitnutia. Úroda v prievidzskom regióne bola takmer na sto percent zničená,“ zaspomínal si pestovateľ Miloš Polcer z Opatoviec nad Nitrou.