HORNÁ NITRA. „Stav lesov v našom regióne je zarážajúci. Neexistuje hádam ani jedno pohorie, kde neprebieha ťažba. Nejde pritom len o kalamitné drevo, ale miznú celé pásy stromov,“ upozornil Adam, ktorý je podľa vlastných slov milovníkom prírody, ktorú hojne navštevuje na bicykli aj pešo.
Samostatný radca Milan Lukáň z pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Prievidzi však ubezpečuje, že ťažba dreva v lesoch nie je živelná, ale pod kontrolou.
Sú pod dozorom
Adam si všimol výrub stromov v lesoch v rôznych lokalitách regiónu. Zvlášť ho šokovalo vypílenie drevín v lokalite Vyšehrad.
„Ide o národnú prírodnú rezerváciu so štvrtým stupňom ochrany, napriek tomu tam dochádza k výrubom,“ upozornil.
Samostatný radca Milan Lukáň pripomína, že pred rokom 1989 sa o všetky lesné pozemky starali Štátne lesy.
„Po Nežnej revolúcii vznikli urbárske spoločenstvá, pričom v okrese Prievidza ich je v súčasnosti asi sto. Veľa je aj súkromníkov, ktorí majú lesné pozemky vo vlastníctve, niektoré patria Lesom SR,“ ozrejmil Lukáň.
Podstatné podľa neho je, že každý, kto v lese hospodári, teda aj súkromníci a urbárske spoločenstvá, musia mať odborný dozor v osobe lesného hospodára. Ten koordinuje akúkoľvek činnosť v lese, teda zalesňovanie, ale aj ťažbu dreva.
Okrem toho, že nad činnosťou urbárskych spoločenstiev a súkromníkov bdie lesný hospodár, musia sa riadiť aj svojím programom starostlivosti o les. Vypracovaný ho musí mať každý subjekt hospodáriaci v lese. Programy platia desať rokov a pre náš región ich schvaľuje Okresný úrad v Trenčíne, pozemkový a lesný odbor.
„V programe sú vždy presne opísané porasty, ako v nich treba hospodáriť, koľko dreva sa z neho môže vyťažiť a podobne,“ vysvetlil Lukáň.
Rúbu postupne
V zmysle spomínaného programu by teda mal prebiehať aj výrub stromov. Podľa Lukáňa je však vždy stanovený presný postup. Najčastejšie ide o takzvaný clonný rub.
„Najskôr sa vyrúbaním časti stromov plocha presvetlí, aby sa z materských stromov dostalo semeno do pôdy a vzišli nové stromy. Až keď majú mladé dreviny tridsať až päťdesiat centimetrov, dorúbu sa zvyšné pôvodné stromy,“ vysvetlil Lukáň a doplnil: „Niekedy sa hlavne z diaľky zdá, že niektoré lesné plochy sú vyrúbané, no rastú tam zväčša už nové mladé stromy. Nejde teda o likvidáciu plochy, ale jej obnovu.“
Lesy majú rôzny charakter, napríklad hospodárske sú vyslovene určené na ťažbu, ale majú aj rôzne stupne ochrany. Adam poukázal na výrub stromov na Vyšehrade, ktorý patrí do štvrtého ochranného pásma. Aj v ňom je na základe lesného zákona dovolená ťažba.
„Vyšehrad parí sčasti do okresu Prievidza a sčasti do okresu Turčianske Teplice. Na našej strane sú vlastníkmi Lesy SR, obec Nitrianske Pravno a jeden súkromník. Obec mala povolenie na jednom pozemku na úmyselnú ťažbu, no nevykonala ju, spracovala len kalamitné drevo. Rovnako ani súkromník nevyužil možnosť na ťažbu, postaral sa len o suché drevo. Z pohľadu nášho regiónu je teda všetko v poriadku,“ ozrejmil Lukáň.
Robia kontroly
Štátny dozor v lesoch na hornej Nitre vykonáva Okresný úrad v Prievidzi, pozemkový a lesný odbor. Jeho pracovníci si vyberajú na kontroly rôzne subjekty hospodáriace v lesoch. Preverujú nielen doklady a evidencie, ale aj konkrétne porasty. Na základe toho posudzujú, či subjekt hospodári v súlade s lesným zákonom. Pokiaľ sa objavia nedostatky, úrad nariadi nápravy, no uložiť môže aj peňažné pokuty.
„Reagujeme aj na podnety od ľudí, ktorí upozornia napríklad na výrub. Vždy však musí ísť o konkrétnu lokalitu a konkrétneho vinníka,“ zdôraznil Lukáň.
Subjekty hospodáriace v lese tiež každý rok odovzdávajú na okresný úrad výpis evidencie hospodárskych opatrení, ktoré vykonali. Tie informácie zasiela okresný úrad ďalej do Národného lesníckeho centra.

