HORNÁ NITRA. Mestá a obce v prievidzskom regióne venujú čoraz väčšiu pozornosť svojej propagácii. Využívajú na to rôzne propagačné materiály, ale aj drobné reklamné predmety na ktorých je zväčša názov a erb obce alebo mesta.
Samosprávy do takejto propagácie investujú rôzne sumy. Kým napríklad Prievidza dá ročne na svoje zviditeľnenie asi 12-tisíc eur, v Zemianskych Kostoľanoch je to tisícpäťsto až dvetisíc eur.
Vsadili na vlastnú výrobu
Propagačné a reklamné predmety dostávajú v Handlovej hlavne návštevy u primátora, získavajú ich aj tí, ktorí sú oceňovaní.
„K dispozícii máme napríklad perá, záložky, šnúrky na krk, ale napríklad aj pexeso s dominantami mesta alebo omaľovánku, ktorá približuje mestské organizácie,“ vymenovala hovorkyňa Handlovej Viktória Moravčíková Timurová.
Špeciálnymi propagačnými materiálmi je banícke mesto vyzbrojené v tomto roku, keď oslavuje 640. výročie.
„Unikátna je darovacia listina kráľa Ľudovíta I. veľkého, ktorou daroval vtedajšie Seperdeo Šoltýskemu richtárovi Chrikeerovi. Ozdobená je ľanovou šnúrkou a zapečatená pečiatkou mesta svätej Kataríny,“ priblížila hovorkyňa.
Zaujímavosťou je, že mesto neinvestuje veľa peňazí do propagačných materiálov. Darčekové predmety vyrábajú rôzne mestské organizácie, napríklad centrum voľného času, Senior centrum či Banské múzeum.
Opäť vydajú maľovanú mapu
Reprezentačné materiály využíva aj Prievidza. Podľa vedúcej referátu obchodu a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Prievidzi Ivony Vojtášovej ide o vhodný nástroj na propagáciu mesta vo všetkých oblastiach života.
„Tieto predmety distribuujeme cez Turisticko-informačnú kanceláriu, ľudia ich môžu získať pri nejakej príležitosti alebo ako odmenu,“ zhrnula Vojtášová.
K netypickým propagačným materiálom okresného mesta patrí určite maľovaná mapa mesta, ktorú vydala radnica v roku 2013 a teraz pripravuje jej reedíciu s aktualizovanými ulicami a objektmi. Mesto tiež chystá nový propagačný materiál o meste a druhý diel monografie.
„Každoročne tiež vydávame nástenné kalendáre a vreckové kalendáriky. Prezentačnými predmetmi mesta sú tiež tričká, USB kľúče, šálky, ceruzky, hra o Prievidzi či predmety s erbom mesta,“ priblížila Vojtášová.
Na propagačné predmety má Prievidza tento rok vyčlenených 12-tisíc eur. Ďalších 40-tisíc je určených na spomínaný druhý diel monografie mesta.
Myslia aj na gazdinky
Menšie čiastky dávajú na svoju propagáciu obce. Napríklad v Zemianskych Kostoľanoch je to ročne tisícpäťsto až dvetisíc eur. V Chrenovci-Brusne nakupujú propagačné predmety jednorazovo, podľa potreby, pričom v takýchto prípadoch ide o niekoľko sto eur.
„Cez drobné darčeky sa prezentujeme verejnosti, nielen domácim obyvateľom,“ povedal starosta Chrenovca-Brusna Tibor Čičmanec.
Erb obce majú napríklad na perách, magnetkách, pohľadniciach, hrnčekoch, kľúčenkách, uterákoch, tričkách, ale aj na zásterách.
„Napríklad pri vítaní detí do života rodičia dostanú uterák. Reklamné predmety obce získavajú seniori v Mesiaci úcty k starším, oceňujeme nimi aj výhercov rôznych súťaží,“ spomenul využitie obecných prezentov starosta.
K dispozícii ich majú aj v Zemianskych Kostoľanoch a sú vhodné napríklad aj pri návšteve zástupcov samosprávy v družobnej obci v Českej republike.
„Máme brožúry, kalendáre, stolové vlajky, mapy, skladačky, magnetky, pexeso, ale aj šiltovky či vlhčené vreckovky,“ spomenula starostka Zemianskych Kostolian Jana Školíková.
Na reklamných predmetoch je nielen názov dediny, jej erb, ale aj typické kultúrne pamiatky obce.
„Snažíme sa predmety a materiály prispôsobovať farbám obce, ale nie je to pravidlom,“ dodala Školíková.