PRIEVIDZA/NOVÁKY. Projekty zintenzívnenia triedeného zberu a zhodnotenia biologicky rozložiteľného odpadu, plánujú v Prievidzi aj v Novákoch.
Kompostovaním uštetria
Prievidzská radnica pripravuje projekt za viac ako dva a pol milióna eur.
„Pokiaľ by bol projekt úspešný a podporený v takejto výške, tak spolufinancovanie mesta by bolo na úrovni 131 575 eur," informoval vedúci referátu pre projekty a investície Mestského úradu v Prievidzi Ivan Benca.
Priblížil, že vďaka tomuto projektu mesto získa vozidlá na zber biologicky rozložiteľného odpadu, zberné nádoby, drvič, preosievač, prevzdušňovač, štiepkovač a nakladač. Prevádzkové náklady na zber a prepravu biologického odpadu podľa Bencu nebudú vyššie ako súčasné na zber a prepravu komunálneho odpadu.
„V prípade oddeleného zberu biologicky rozložiteľného odpadu predpokladáme zníženie periodicity zberu komunálneho odpadu, takže náklady zostanú zachované,“ hovorí Benca.
Priame prevádzkové náklady kompostovania v Prievidzi predpokladajú vo výške približne dvadsať eur za tonu. Súčasný poplatok za skládkovanie odpadu je viac ako tridsať eur.
Nakúpia stroje
V Novákoch pripravujú investíciu v predpokladanej hodnote viac ako 540-tisíc eur, na financovaní by sa mala samospráva podieľať sumou vo výške 27 104 eur.
Samospráva bude podľa prednostu Mestského úradu v Novákoch Milana Oršulu žiadať peniaze od štátu na zakúpenie strojného vybavenia, konkrétne traktora, rezacieho a zmiešavacieho zariadenia na pripojenie traktora, štiepkovač a prekopávač kompostu a auto na zvoz bioodpadu. Tiež na nákup nádob na odpad, troch veľkoobjemových kontajnerov a váhového systému.
Recyklovaný odpad vrátia do mesta
Projekt, ako ozrejmil Oršula, zefektívni nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom. Zámerom radnice je vrátiť späť tento odpad do mesta, a to už recyklovaný a vhodný pre výsadbu zelene a rekultiváciu pôdneho fondu na území mesta. „Už v minulom roku prebehli workshopy v rámci pilotného projektu, ktorý mesto pripravilo pre žiakov základnej školy, ako i členov záhradkárskej organizácie. Vyčlenili sme tiež dvetisíc eur na zakúpenie kompostérov, 23 sme umiestnili v jednej zo záhradkárskych osád, ďalšie dva v základnej škole a jeden pri bytovom dome," dodal Oršula.
Peniaze na aktivity budú obe samosprávy žiadať z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Reagujú tak na novelizáciu zákona o odpadoch. Tá okrem iného nariaďuje samosprávam spustenie triedeného zberu biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov s účinnosťou od 1. januára 2017.