Hornonitrianske múzeum pripravilo zábavno-náučnú hru

Na hráčov čakajú rôzne prekvapenia. Môžu používať taktiku, je to však zároveň aj hra o šťastí a vedomostiach.

Hra je dobrodružným putovaním v priestore a čase.Hra je dobrodružným putovaním v priestore a čase. (Zdroj: TASR – Pavol Remiaš)

PRIEVIDZA. Prví návštevníci si v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi vyskúšali novú spoločenskú zábavno-náučnú hru Krížom-krážom hornou Nitrou. Je určená predovšetkým pre žiakov a študentov, ale môžu sa ňou zabávať aj dospelí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hru a pravidlá predstavil jej autor, múzejný pedagóg Ján Vingárik. Vysvetlil, že na jej vytvorení pracovali prakticky všetci odborní pracovníci múzea, pretože hra sa dotýka mnohých oblastí a prezentuje prírodne a kultúrno-historické zaujímavosti regiónu.

Podľa Vignárika je to akési dobrodružné putovanie v priestore a v čase po území okresov Prievidza a Partizánske, ktoré sú súčasťou horného Ponitria.

SkryťVypnúť reklamu

„Hráči v jednej chvíli uniknú pred výbuchom treťohornej sopky, v ďalšej ubránia stredoveký hrad, nájdu zabudnutý poklad, vyskúšajú si tradičné remeslo a ešte všeličo iné,“ vysvetlil Vingárik.

Hráči môžu používať taktiku, je to však zároveň aj hra o šťastí, ale najmä o vedomostiach.

„Hra má 32 zastavení pri významných pamiatkach, alebo historických miestach. Ak sa na niektoré z nich hráči dostanú, vylosujú si príslušnú otázku. Dovedna ich je 256,“ hovorí autor hry. Ak hráč otázku zodpovie správne, získa dukáty, ktoré potom môže využiť v priebehu hry. Napríklad sa môže vykúpiť, ak sa jeho figúrka dostane k mýtu. Hráč však môže mať aj smolu a v miestach, kde sa pred stáročiami varil decht, sa prilepí.

Hru môže hrať naraz až osem hráčov. Na posun figúrok po veľkoplošnom hernom pláne, rozloženom na veľkom stole v podobe štylizovanej mapy, používajú hráči hernú kocku. Víťazom je ten, kto prvý príde so svojou figúrkou do cieľa a získa čo najviac dukátov.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom hry je zábavnou formou spoznávať svoj región. Predpokladáme, že o hru bude záujem medzi mladými ľuďmi a prídu si ju zahrať ku nám do múzea, kde si v našich expozíciách či na výstavách ešte budú môcť rozšíriť svoje vedomosti, hovorí Vingárik.

Hra Krížom-krážom hornou Nitrou bude v múzeu k dispozícii do konca júna každú pracovnú stredu, alebo podľa dohody po nahlásení záujmu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 92 575
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 841
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 525
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 655
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 615
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Vodič prežil silný náraz do stromu.


Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Stroj hostí sa zasekol tri minúty pred koncom. Stav série je 1:1


Ilustračná fotografia.

Mužovi hrozí až osemročné väzenie.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu