PRIEVIDZA. Cestný podjazd v Prievidzi, v ktorom nedávno došlo k vážnej dopravnej nehode, je v dobrom technickom stave. Tvrdí to Slovenská správa ciest, ktorá sa o túto štátnu vozovku stará. Priesaky vody, ktoré sa v podjazde objavujú, podľa správcu cesty nemajú vplyv na bezpečnosť premávky.
Myslí si to aj odborník na dopravu, ktorý apeluje hlavne na vodičov, aby prispôsobovali aj v podjazde rýchlosť jazdy podmienkam, ktoré v ňom panujú.

Po havárii prišla kritika
Pri nedávnej dopravnej nehode v cestnom podjazde v Prievidzi sa snažil vodič nákladného vozidla, keď videl pred sebou kolónu áut, pribrzdiť. Dostal však šmyk, prešiel do protismeru, kde narazil do osobného auta, ktoré pritlačil o múr podjazdu. Šofér osobného auta utrpel viaceré poranenia, predovšetkým nôh.
Po havárií sa hlavne na sociálnych sieťach objavili názory ľudí, podľa ktorých nie je podjazd v dobrom technickom stave, pretože po daždi je v ňom údajne blato a voda v ňom presakuje aj vtedy, keď neprší.
Nemohli narušiť vodný režim
Presakujúcu vodu potvrdzuje aj Slovenská správa ciest, ktorá už pri výstavbe podjazdu musela rešpektovať okrem iného aj zachovanie hydrologických pomerov v jeho okolí.
„Keby sa výrazne narušil vodný režim v tomto území, mohla by byť ohrozená statika okolitých stavieb,“ upozornila hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová.
Doplnila, že „z dôvodu zachovania vodného režimu sú steny podjazdu vystavené neustálemu tlaku podzemných vôd. Zatekanie okolo pilótových stien bolo zmiernené dodatočnou injektážou a od spustenia podjazdu do prevádzky sa vyskytujú iba drobné priesaky, ktoré nemožno vzhľadom na enormne zložité podmienky výstavby vylúčiť.“
Podľa Hromcovej sú priesaky z hľadiska bezpečnosti premávky a ohrozenia statickej funkcie samotného podjazdu, ako aj okolitej zástavby zanedbateľné a sú v akceptovateľnej miere.
Slovenská práva ciest pravidelne prievidzský podjazd kontroluje.
„Zatiaľ nenastala v množstve priesakov výrazná zmena od spustenia podjazdu do prevádzky, takže v súčasnosti nepripravujeme jeho rekonštrukciu či opravu,“ dodala Hromcová.
Šoféri by mali predvídať
Podjazd je po technickej stránke v dobrom stave aj podľa odborníka na dopravu Miloša Součka. Myslí si to aj napriek občasným priesakom spodných vôd, či nutnej rekonštrukcii stien, keď z nej v roku 2008 spadol protihlukový obklad.
„Na bezpečnú premávku môže mať vplyv napríklad napadaný sneh, hlavne na začiatku a konci podjazdu, pretože jeho odhrnutie vytvára prekážku na okrajoch vozovky,“ povedal Souček.
V súvislosti s občasným zatekaním vody do podjazdu spomenul, že „pri jeho výstavbe bolo zrejme opomenuté, že v tejto lokalite bola v minulosti studňa, takzvaná harajka, v ktorej bola stále voda.“
Dopravný expert pripomína vodičom, že aj keď je v podjazde povolená päťdesiatka, tak to neznamená, že by sa v ňom malo takouto rýchlosťou stále jazdiť. Podľa neho má šofér prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla, nákladu, poveternostným podmienkam a iným okolnostiam, ktoré môže predvídať.
„Teda ak prší alebo sneží a mám plne naložené vozidlo, tak by som mal predvídať, že vozovka bude mať zmenenú priľnavosť, najmä pri vjazde alebo výjazde z podjazdu. A tomu by som mal prispôsobiť rýchlosť jazdy,“ zdôraznil Souček.
Vodiči by podľa neho tiež nemali zabúdať, že v podjazde nie je kam uhnúť, koridor je vymedzený stenami a stačí na bezpečné prejdenie vozidiel.
„Nie je v ňom priestor takmer na žiadne manévrovanie, preto je práve v podjazde mimoriadne nutné dodržiavať bezpečnú pozdĺžnu vzdialenosť medzi vozidlami,“ apeluje odborník na dopravu.
Rozhľad majú vodiči dostatočný
Pri spomínanej nehode išiel vodič s nákladným autom do podjazdu od sídliska Žabník. Pri výjazde z podjazdu reagoval na tvoriacu sa kolónu. Majú vodiči na tomto mieste dostatok času na pribrzdenie?
Souček hovorí, že „rozhľadové pomery pri výjazde vozidla z malej okružnej križovatky sú dostatočné, aby vodič včas zbadal a reagoval na tvoriacu sa kolónu, samozrejme, ak jazdí primeranou rýchlosťou. Kruhové objazdy sú spravidla konštruované na tridsať kilometrov za hodinu, čo je rýchlosť, pri ktorej sa dá zabrzdiť do zastavenia s reakčnou dobou a dobou nábehu za bežných podmienok na dráhe maximálne šestnásť metrov.“
Je teda na vodičoch, aby pri prechádzaní podjazdom brali do úvahy jeho špecifiká a jazdili v ňom radšej pomalšie.
Dopravná stavba mala problémy. Obklad stien spadol dvakrát
Zrútenie protihlukového obloženia v októbri 2008 našťastie nebolo tragické. Na ceste neboli žiadne autá.
PRIEVIDZA. Mimoúrovňová križovatka v centre Prievidze, ktorej súčasťou je aj cestný podjazd, funguje už viac ako desať rokov. Jej výstavba sa začala na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia, dokončená a spustená bola v novembri 2005. Projekt stál 492 miliónov vtedajších korún, čo je približne 16,3 milióna eur.
V nasledujúcich rokoch sa hlavne v podjazde objavili viaceré nedostatky. Najvážnejšie bolo v roku 2008 zrútenie protihlukového obkladu stien.
Na ceste stála voda
Prvé úpravy v podjazde boli nutné už v roku 2006. Problémom bola presakujúca voda, ktorá stála na ceste neraz celé dni. Vodiči museli jazdiť opatrne hlavne v jesenných mesiacoch, keď sa objavili prízemné mrazy a voda zamŕzala.
Slovenská správa ciest vtedy požiadala zhotoviteľa diela, teda Doprastav Bratislava, o nápravu v rámci reklamácie. Stavebná firma urobila opatrenia, aby priesaky vody minimalizovala.
Podzemná voda však aj naďalej prerážala a preráža do podjazdu. Možno aj preto začiatkom roka 2007 spadlo niekoľko metrov štvorcových obkladového materiálu, ktorý tvoril protihlukovú a zároveň ochrannú bariéru podcestia. Stavebná firma musela opäť opravovať.
Obklad chýbal asi rok
Až päťdesiatšesť metrov protihlukového obloženia spadlo na cestu v podjazde 12. októbra 2008. Bolo to nedeľné popoludnie, takže úsekom v tom čase našťastie neprechádzali žiadne autá.
Slovenská správa ciest vtedy požiadala Doprastav najskôr o odstránenie zvyškov obloženia, aby nedošlo aj k jeho zrúteniu.
Doprastav vtedy vysvetľoval, že bol vyšším dodávateľom stavby. Dodávku a montáž protihlukovej úpravy zabezpečila dodávateľsky firma Velox Construst z Komárna.
Približne rok po nešťastnej udalosti bolo podcestie bez protihlukového obkladu. Až v októbri 2009 spoločnosť Velox v rámci reklamácie vybudovala nový obklad. Postupovali podľa nového vypracovaného technologického postupu, ku ktorému sa vyjadrovali odborníci.