BOJNICE. Meštiansky dom na Hurbanovom námestí v Bojniciach by mohol v budúcnosti prejsť rekonštrukciou. V rámci projektového zámeru, ktorý predstavila časť bojnických mestských poslancov, by sa z mestského hostinca Pivár malo stať miesto stretávania pre rôzne komunity z Bojníc a okolia.
Odhadované náklady investície do tejto kultúrnej pamiatky sú vo výške dva milióny eur. Peniaze chce samospráva žiadať z fondov Európskej únie.
Hrozí znefunkčnenie objektu
„Bojnice, ktoré sú majiteľom tejto nádhernej národnej kultúrnej pamiatky, by ju mali využívať lepšie ako doteraz, Treba ju zrekonštruovať, aby slúžila potrebám mesta. Dnes sa musíme vážne zamýšľať, v akom stave je tento objekt a čo s ním plánujeme robiť. Ak by sme to neurobili, hrozí, že bude v budúcnosti vzhľadom na jeho zlý technický stav úplne znefunkčnený," ozrejmil bojnický mestský
poslanec Michal Lekýr.
V poslednom roku prešla pamiatka architektonicko-historickým a reštaurátorským výskumom, ktorých výsledkom je architektonická štúdia a projekt pre stavebné povolenie.
„Najdôležitejšia a najvýraznejšia by bola zmena vstupu do vnútorného nádvoria objektu a otvorenie prejazdu do pôvodného námestia. Tým pádom by sa objekt nielen zvonku, ale aj zvnútra otvoril verejnosti a všetky prevádzky a spoločenské priestory by boli sprístupnené," priblížil zámer architekt Pavol Paulíny z nitrianskej spoločnosti, ktorá projekt rekonštrukcie Pivára pripravila.

Podľa jeho ďalších slov by nádvorie meštianskeho domu ponúklo možnosti pre organizáciu rôznych podujatí a iných aktivít. Projektový zámer predbežne odobrili podľa Paulínyho aj pamiatkari.
Chcú sa pripraviť na výzvu
Výzva, v rámci ktorej by sa mohlo mesto uchádzať o peniaze na rekonštrukciu pamiatky, ešte nevyšla. Samospráva však chce byť podľa Lekýra vopred pripravená, aby sa mohla o financie uchádzať čo najskôr. Projektová dokumentácia vyšla samosprávu na viac ako 14-tisíc eur.
Barokový nárožný meštiansky dom bol postavený v päťdesiatych rokoch 18. storočia a v minulosti slúžil ako pivovar. Má štvorkrídlový uzavretý pôdorys a dve poschodia.
V súčasnosti v ňom sídli viacero komerčných prevádzok, ako i obradná miestnosť mesta. Za národnú kultúrnu pamiatku ho vyhlásili v roku 1963.