HORNÁ NITRA. Kliešte sú známe ako najčastejšie vonkajšie parazity nielen u ľudí, ale tiež u psov či iných zvierat. Pri ich odstraňovaní je dôležité použiť pinzetu, postihnuté miesto riadne vydenzifikovať, a tým predísť nakazeniu zvieraťa a tiež samého seba.
Kliešte môžu spôsobiť bakteriálne ochorenia, najčastejšími sú lymská borelióza a babezióza.
Účinná prevencia
Najúčinnejší spôsob, ako predísť výskytu klieštov a vyhnúť sa závažným infekčným ochoreniam, je prevencia.
„Je dôležité, aby majiteľ svojho psa skontroloval a vyčesal po každej prechádzke. Na trhu je tiež široká ponuka antiparazitík vo forme obojkov, žuvacích tabliet či preparátov vo forme pipety,” radí veterinárna lekárka Jana Šalgová z Novák.
Upozornila, že lymská borelióza v začiatkoch zvyčajne prebieha bez zjavných príznakov. Prvými sú zápaly kĺbov končatín, opuchy, krívanie alebo nechutenstvo do jedla. Iné je to pri babezióze.
„Prebieha rozpad červených krviniek, pes je preto malátny, môže mať tmavý moč, horúčky, sťažené dýchanie,” priblížil príznaky babeziózy veterinárny lekár Peter Mláka z bojnickej kliniky.
Zdôraznil, že ak sa ochorenie zachytí včas, dá sa predísť trvalému poškodeniu obličiek a tiež pohybového aparátu.
Vážnejšie prípady
„Obdobie výskytu kliešťov sa ešte len začína. Zatiaľ sme na klinike nezaznamenali žiadne vážne infekčné ochorenia, ktorých je najviac v období neskorej jari a leta,” podotýka Mláka.
V minulom roku ale zaznamenali niekoľko vážnejších prípadov.
„Išlo predovšetkým o psov, ktorí navštívili juh Slovenska alebo sa tam zúčastnili na výstavách. Borelióza a babezióza sú tam rozšírenými infekčnými ochoreniami,” dodal Mláka
Autor: Lívia Junasová